תשתיות – מוטי אבני מביע דעה

בעוד בעולם כולו מבינים את חשיבות תעדוף הגגות הסולאריים, בישראל עדיין לא נפל האסימון למקבלי ההחלטות! המצב העגום היום הוא שמרבית המכסה הסולארית שהוקצתה ע"י הממשלה מוגבלת להקמת מתקנים סולאריים קרקעיים, בעוד המערכות על הגגות אינן נתמכות כלל למרות שבאופן אבסורדי הם המצוי וההתמקדות בהם היא שתוביל למינוף המשק תוך תמיכה באנרגיות מתחדשות. הממשלות בגרמניה כמו גם באיטליה תומכת במוצרים מהאיחוד האירופאי, בקנדה במוצרים קנדיים ומה קורה בישראל?

אני מגיע מתחום ההייטק שהיה בעבר קטר צמיחה לא קטן, שימשתי בתפקידים בכירים בעשור האחרון. תפקידים בהם ניהלתי עשרות ומאות עובדים בארץ בתפקידי פיתוח וייצור. לצערי ראיתי איך התעשייה דועכת אל מול עיני בכך שהעבירה קווי ייצור רבים ופיתוח למזרח. צוותים שניהלתי שפרנסו מאות משפחות, ואותם מאות משפחות פרנסו אלפי ספקי שרות בארץ, הלכו והצטמצמו משנה לשנה, עד אשר נותר צוות מנהל מצומצם ושאר העבודה הועברה למזרח. בשלב זה, החלטתי לעזוב את ההייטק, לאחר שנים של מלחמות בהנהלה, להשאיר את העבודה בארץ. גם היום אני מתעקש לתת פרנסה מקומית ככל שניתן: את הקונסטרוקציה אני מייצר בארץ במפעל אלובין, בהתחייבות של היצרן, לספק לי סחורה שמיוצרת בארץ בלבד. חברת גרינטופס לבדה היא לקוח של מאות טון אלומניום בשנה. מערך הייצור של אלובין נותן פרנסה למשפחות רבות בצפון הארץ, אם זו לא תעסוקה לפריפריה מה כן?

כולם חושבים שאני קצת משוגע בכך שאני מעדיף אלומיניום בייצור מקומי שעולה לי עוד 15%, אבל זאת דרכי וכך אני ישן טוב יותר בלילות שגם כך קצרים אצלי כתוצאה מעומס עבודה וטיפול בארבעה ילדים שאשתי אפרת ואני מגדלים. שנינו באים מההתיישבות העובדת, אני מושבניק והיא קיבוצניקית, דור 7 בארץ, נצר למשפחתו של יגאל אלון. כל משפחתנו שירתה ומשרתת בצבא ביחידות קרביות, אני בן למשפחה שכולה ונכה צה"ל בעצמי, בדרגת פציעה קשה, יש בגופי למעלה מ- 200 ברגים. לכן כל כך חשוב לי לשמור על תעשיה כחול לבן, גם במחיר קצת יותר גבוה. אין לי ספק שלטווח ארוך זה הכרחי לביסוסה הכלכלי והתעשייתי של ישראל והענף הסולארי בפרט.

גם את ההתקנות אנו מבצעים בעיקר ע"י חברת סול תשתיות שמחזיקה למעלה מ 50 עובדים, יוצאי צבא, חבר'ה צעירים, יוצאי יחידות קרביות, חבר'ה משלנו אחד אחד. בתור המפיץ של הממיר הישראלי של חברת סולאראדג' בארץ, השקעתי אישית מיליונים בסבסוד 100 ההתקנות הראשונות של גרינטופס מסיבה אחת בלבד: יצירת מודעות לממיר ותעדוף תוצרת מקומית. היינו החברה היחידה בארץ שהמליצה על ממיר זה ולקחה את כל הסיכון והמימון על עצמה. היום כבר יותר קל, לקוחות מבינים שהממירים הללו טובים יותר והם גם כחול לבן.

ישנן חברות סולאריות ישראליות הנותנות פתרון טכנולוגי לגגות כדוגמת סולאראדג'. מדובר בחברה אשר פיתחה גישה מהפכנית לניצול מלוא פוטנציאל ביצועי מערכות סולאריות פוטו-וולטאיות. בטכנולוגיה ייחודית המפרידה בין הפנאלים כך שחוסר התלות של פאנל אחד באחר ממקסמת את יכולות המערכת ולא פוגעת בהמשך ייצור חשמל רגיל במקרה של תקלה באחד הפאנלים. החברה הוקמה ב 2006- על ידי יוצאי יחידת הטכנולוגיה של חיל המודיעין. בין מייסדיה מספר חתני פרס בטחון ישראל ופרס ראש אמ"ן לחשיבה יוצרת. היא מעסיקה מעל 100 עובדים בישראל, בה נמצא גם מרכז הפיתוח. קו הייצור הראשי של מוצרי סולאראדג' הוקם בישראל ב 2009- ומייצר תעסוקה נרחבת לכ 180- עובדים נוספים במפעל FLEXTRONIX שבמגדל העמק. גרינטופס מערכות קנתה ציוד שמיוצר בארץ ,במגדל העמק, בכ 2 מליון דולר השנה והכניסה הזמנה נוספת לרכישה של ציוד בכ 5 מליון דולר לשנת 2012.

חברה נוספת העונה על קריטריונים אלה הינה TIGO. לדברי אלון גילן, מנהל תחום מערכות PV מסחריות בחברת SBY, טיגו מייצרת מערכת פורצת דרך במתן פתרון טכנולוגי למתקנים פוטו-וולטאים, אשר נתונים מהפרעות "צל מטייל" באופן קבוע. המערכת, פרי פיתוח ישראלי, מספקת מידור של פאנלים המושפעים מהפרעת צל ומבדילה אותם מהשפעה שלילית על כל ממיר אליו הוא מחובר. המערכת יכולה לשפר את ביצועי המערכת בכ-20% במקרים בהם חלקים של שדה הפאנלים מוצללים מאלמנט מסוים. פעילות הפיתוח של המוצר נעשית בכפר סבא, שם מועסקים 30 עובדים. ביקוש למוצרי החברה עלה לאחרונה ואחד ממשקיעיה היא קרן ג'נריישן, אחת מקרנות הקלינטק הגדולות בעולם, המכירה בחשיבות הרבה של האלקטרוניקה במערכות הסולאריות ובפוטנציאל הצמיחה של ענף זה.

לא יתכן שאני כיזם פרטי אממן מכיסי ייצור מקומי בעוד החבורה היושבת במשרדי הממשלה וגרורותיהם יתנו עדיפות לטייקונים ותאגידים זרים ע"י עידוד הקמת שדות סולאריים על קרקעות המדינה, שהן של כולנו, שכל מה שהם מייצרים זה כסף על גבו של משלם המיסים הישראלי ולוקחים אותו לחו"ל. אפילו מיסים הם לא משלמים פה ! כל מערכת שאנו מתקינים מחזירה את הכסף מהציבור לפריפריה. כשליש מהמכסה האחרונה, הלכה לרשויות מקומיות. גרינטופס לבדה מתקינה כ- 50 מערכות מסחריות בחודשיים הקרובים בעבור עירית ירושלים, ראשון לציון ונחל שורק. הכסף ממשלם המיסים חוזר ישירות לרשויות עצמן לטובת חינוך ילדנו. בנוסף לכך, נתנו פרנסה למאות עובדים ישראלים בדרך.

לא נראה לי שאת המשוואה הזו יכולים נערי האוצר ומר יוג'ין קנדל לנצח !

אני אישית מוכן לשלם יותר מיסים בתנאי שילכו באמת לחינוך ילדינו, ולא לשלם קצת פחות מיסים שילכו לרווחתם של תאגידי על ומשפחות השולטות במשק, אצלן נתון מרבית העושר בחברה.

נציגי ציבור יקרים, צאו מהמשרדים הממוזגים שלכם, נערו מעליכם את הלוביסטים והתנתקו מעטיני תאגידי העל ומשפחות העושר, בואו תראו מה קורה בשטח, ובמקום להלחם בכוח החלוצי במדיה הצטרפו אליו בעשייה, אותה עשייה אליה התחייבתם כשנבחרתם לכהן בתפקידכם.

מוטי אבני הוא בעלים ומנכ"ל חברת GREENTOPS מערכות סולאריות ומהנדס חשמל במקצועו

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן