שעון האקלים מתקתק: הקורונה מאיימת על המעבר של ישראל לאנרגיה מתחדשת

Greentops וחברות נוספות בתחום האנרגיה חוששות מקריסה שתמנע מישראל להתמודד עם משבר האקלים / ניר חסון, 19.5.2020

ערב פרוץ משבר הקורונה היה נראה ששוק האנרגיה העולמי צועד לקראת מהפכה. אחרי שנים של מאבק, שיפורים טכנולוגיים, צניחה בעלות ההפקה של אנרגיות מתחדשות ומודעות ציבורית גוברת למשבר האקלים דחפו מדינות רבות להשקיע בתחומי הרוח והאנרגיה הסולארית. המדינות המתקדמות ביותר, כמו המדינות הסקנדינביות וגרמניה, מצליחות כבר עתה להפיק עשרות אחוזים מצריכת החשמל שלהן ממקורות לא מזהמים.

 

העולם אמנם עדיין מסתמך ברובו על אנרגיות ממקורות מזהמים, אך אפילו מדינת ישראל, שבמשך שנים השתרכה מאחור, החלה לשנות כיוון בחודשים שלפני הקורונה ולעודד השקעות והקמת מתקנים סולאריים. משרד האנרגיה העמיד את היעד הישראלי על משק ש-10% מצריכת האנרגיה שלו מגיעה ממקורות מתחדשים עד סוף שנת  2020 ו-30% עד 2030. אבל משבר הקורונה האט את התנופה הזו – בארץ ובעולם – וכעת קיים חשש לדחייה ביעדים.

 

אנרגיות מתחדשות יכולות להגיע ממקורות שונים – רוח, ומים לדוגמה. אך התנאים בישראל ממקדים את הפעילות באנרגיה סולארית. בתחום זה, הבעיה הראשונה שגרמה הקורונה היתה הפסקת הייצור בסין. המדינה שבה התפרצה המגפה מייצרת יותר מ-90% מכלל הלוחות הסולאריים בעולם, ועצירת הייצור והיצוא בגלל הסגר שיבשה פרויקטים רבים.

על רקע זה, בימים האחרונים מזהירים בכירים בחברות האנרגיה המתחדשת בארץ מפני קריסת עסקים וגל פיטורי עובדים. כך למשל, דני דנן, מנכ"ל גרינטופס, חברה הבונה מתקנים סולאריים לייצור חשמל על גגות מסחריים גדולים, מספר: "אנחנו רוצים לעמוד ביעדים אבל שרשרת האספקה נקטעה, המשלוח של פברואר יגיע ביוני".

דנן ועמיתיו מפנים אצבע מאשימה לרשות החשמל, שלדבריהם מתעלמת ממצוקת החברות העוסקות בתחום ואינה מוכנה לדחות מכרזים ממשלתיים להקמת מתקנים סולאריים. "בסיטואציה כל כך קיצונית אנחנו לא מבקשים כסף. רק אמרנו תנו לנו מועדים שניתנים להשגה", מוסיף דנן. מתוך 5,000 עובדים המועסקים בישראל ב-150 חברות בתחומי האנרגיה המתחדשת, כבר עתה נראה כי חלקם צפויים לאבד את מקום עבודתם בשל הקורונה, והחשש הוא כי קריסה של חברות תביא לשיבושים ארוכי טווח במעבר של ישראל לאנרגיה מתחדשת.

מבחינת רשות החשמל, משמעות הדחייה עלולה להיות אי עמידה ביעדים שנקבעו בהסכם פריז למאבק במשבר האקלים. ברשות דוחים את הטענות של החברות המסחריות ואומרים כי "כבר עם פרוץ המשבר החליטה הרשות להאריך את כל המועדים המחייבים במסגרת ההליכים להקמת מתקני ייצור באנרגיות מתחדשות" – הארכה שלדבריה עומדת כעת על שלושה חודשים. "הרשות סבורה כי מדובר באיזון נכון בין הצרכים של החברות והצורך להקל עליהן בתקופה זאת לבין חובת הרשות לקדם ייצור חשמל נקי ולעמוד ביעדי הממשלה שנקבעו, לרווחת כלל אזרחי ישראל", נמסר מטעמה.

 

לצד שיבושים בשרשרת האספקה, ישנן בעיות נוספות שהתעוררו בעקבות המגפה. כך למשל, ד"ר טארק אבו חאמד, המנהל האקדמי של מכון ערבה ומומחה לאנרגיות מתחדשות, מסביר כי "גם הריחוק החברתי הוא בעיה, משום שאנשים לא פותחים את הבתים שלהם להתקנות על הגג ובעלי עסקים חושבים פעמיים אם להשקיע במערכות סולאריות. עכשיו כולם מחכים". בנוסף, פעילים סביבתיים מציינים כי הקשב העולמי לסוגיות אקלימיות כמעט ונעלם בתקופת הקורונה, ואם לפני המשבר היה נדמה כי התנועה הסביבתית מתחילה להצליח להעביר את מסריה, כעת ישנה תחושה של שינוי משמעותי בסדר היום הציבורי ובקשב של הממשלות לסוגיית משבר האקלים.

הבעיות של החברות הישראליות נוגעות לרוב החברות העוסקות בתחום בעולם. אבל מה שמדאיג עוד יותר חברות ופעילים ירוקים ברחבי העולם הוא שהמשבר יוביל ממשלות להקטין או להפסיק את ההשקעה בתחום האנרגיות המתחדשות, וכן שהכדאיות הכלכלית של התחום תרד בשל הטלטלות הכלכליות. כך למשל, קריסת מחירי הנפט בשבועות האחרונים עלולה לגרום לדחייה בחדירת הרכבים החשמליים, שכן נסיעה ברכב מונע בבנזין תהיה, לפחות בחודשים הקרובים זולה למדי, כפי שמסביר ד"ר עמית מור, מרצה במרכז הבינתחומי. הפרופסור למדיניות אנרגיה מאוניברסיטת אוקספורד, דיטר הלם, התייחס גם הוא לנושא בראיון לגרדיאן וציין כי כדי להבטיח התאוששות כלכלית ירוקה מנגיף הקורונה יהיה על ממשלות להתוות ולנקוט מדיניות ברורה בנושא. ״כאן נכנס לתמונה מס פחמן. עכשיו הרגע״, הוא אמר.  

 

חרף כל הבעיות הללו, ישנם מעורבים בתחום ששומרים על אופטימיות. מור, למשל, חושב שהאנרגיה המתחדשת תנצח בטווח הארוך. "כבר שנתיים שמחיר החשמל שמיוצר בשמש או ברוח זול באופן משמעותי מאשר זה שמיוצר מגז או מפחם. בעשור הקרוב יתפתח תחום אגירת האנרגיה ואז מהר מאוד נעבור לעולם שיכול להתנתק מאנרגיה המבוססת על דלק מאובנים. המשבר יגרום לעיכובים אבל בסוף הכלכלה מדברת". מנכ"ל איגוד חברות האנרגיה הירוקה, איתן פרנס, סבור שהמשבר אף יאיץ את הצמיחה בתחום הסולארי. "הסולאר הוא חלק מתכניות הצמיחה של הכלכלות המפותחות. בנוסף, הקורונה לימדה את העולם עד כמה משבר גלובלי הוא אמיתי ומסוכן. זה רק עניין של זמן שמשבר האקלים יחזור להיות הנושא העיקרי על סדר היום העולמי והאנרגיה הסולארית היא הדרך העיקרית להיגמל מדלקים פוסיליים".

לידיעה

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן