שנת שיא לתחום האנרגיה סולארית בעולם – אבל מה קורה בישראל?

 שנת שיא לתחום האנרגיה סולארית בעולם ב-2021 נרשם שיא נוסף בהתקנת פאנלים סולאריים ברחבי העולם, לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית. ישראל, שוב, לא מצטרפת לטרנד

דני דנן, מנכ"ל GreenTops

דו"ח מעודד של סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) שפורסם באחרונה מראה כי שנת 2021 היתה שונה טובה לתחום האנרגיות המתחדשות.

למול הקשיים שייצרה ומייצרת מגפת הקורונה, הבאים לידי ביטוי בעיכוב של סחורות ובעלייה במחיריהם של חומרי הגלם, נמשכה ב-2021 מגמת הגידול בהתקנת מתקנים לייצור אנרגיה מתחדשת.

מתקנים אלו – פאנלים סולאריים וטורבינות רוח – הותקנו ב- 2021 בהיקף של כ–290 ג'יגהוואט ברחבי העולם. על פי הסוכנות, אם מגמה זו תימשך, ב-2026 אפשר יהיה לייצר יותר חשמל באמצעות מערכות סולאריות, טורבינות רוח ושאר אמצעי אנרגיה מתחדשת, מאשר באמצעות דלקי מאובנים ואנרגיה גרעינית.

הנתונים המעודדים האלו מצטרפים לנתונים קודמים של הסוכנות שהראו כי אנרגיות מתחדשות היו מקור האנרגיה היחיד שהביקוש אליו גדל במהלך 2020. באותו הפרסום נאמר כי התוספת לכושר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות בעולם ב-2020 היתה גדולה ב-45% לעומת 2019.

אופטימיות לגבי ישראל

ומה אצלנו? לפחות כרגע – המצב רחוק מלהיות מזהיר. ב-2020 ייצור חשמל באמצעות מערכות סולאריות עמד בישראל על 6% בלבד, וזאת אל מול יעד של 10% שהוצב לשנה זו. במהלך 2021, כך על פי פרסומים שונים, נרשמה ירידה בביקוש להתקנות מערכות סולאריות בעיקר בשל שינוי האסדרה שהוביל להורדת תעריפים.

למרות נתונים אלו, הדו"ח של IEA  משדר אופטימיות. עורכי הדו"ח מעריכים כי במזרח התיכון תוכפל בשנים הקרובות יכולת ייצור החשמל באמצעות מתקני אנרגיה מתחדשת, כאשר ההכפלה הזו עיקרה בפעילות שתעשה בתחום ב-5 מדינות: ישראל, איחוד האמירויות, מרוקו, ערב הסעודית ומצרים.  עורכי הדו"ח אופטימיים לגבי כמות ההתקנות בישראל, ומציינים כי היעדים החדשים שקבעה הממשלה בתחום זה – יסייעו לקידום תחום האנרגיות המתחדשות בארץ. בין היעדים אליהם התחייבה ממשלת ישראל חשוב להזכיר את היעד של אפס פליטת גזי חממה עד 2050, ומעבר ל-30% מייצור החשמל על ידי אנרגיות מתחדשות עד 2026.

החודשים האחרונים הדגישו ביתר שאת את ההכרח בהתגייסות מדינות העולם כולן לעצירת הקטסטרופה העומדת לבוא. כדי שישראל תוכל להתגאות בהכפלת קצב ייצור החשמל על ידי אנרגיות מתחדשות, ולקחת חלק במאמץ הגלובלי החשוב הזה, עליה לפעול בצורה אקטיבית לשם כך, וליישם את הצעדים השונים שהתוותה לעצמה בתכניות האחרונות.

צרו איתנו קשר 

מערכת סולארית עסקית | מערכות סולאריות מסחריות
אנרגיה סולארית
פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן