"שישי בגולן" על GreenTops בגולן

אנרגיה סולארית כאן ועכשיו

(מאמר על GreenTops מערכות ברמת הגולן "שישי בגולן" מ 12/6/2009)

קבוצה של ארבעה חקלאים מאבנ"י אית"ן תתקין בשבועות הקרובים מערכת לייצור אנרגיה סולרית, על גגות הרפתות, בית אריזה וסככת מיון
דניאלה שאול, ‏יום שלישי ‏09 ‏יוני ‏2009

ארבעה בעלי משקים רכשו לאחרונה מערכות לייצור אנרגיה סולרית שמותקנות מעל מבני משק, במושב אבנ"י אית"ן.
שתי מערכות מותקנות על רפתות, אחת על בית אריזה לפירות ואחת על סככת מיון. המערכות נמצאות בשלב סופי של אישור המועצה האזורית גולן ובשבועות הקרובים, תתחיל ההתקנה. עד סוף יולי, הן תיכנסנה לעבודה.

אחד מבעלי משקים אלה הנו ידידיה פייסט, שמייצג מעתה בגולן את החברה המשווקת את המערכות.
פייסט: "הסיפור של המערכות הללו מתחיל כשהמדינה לקחה על עצמה להעביר חלק מייצור החשמל לאנרגיות מתחדשות. הכוונה היא להפקת אנרגיה שלא כרוכה בפליטת CO2. במסגרת זו, מתקיים תהליך של רגולציה, משמע תחשיב של עלויות הפקה ומתן תמריצים ליצור בשיטות מתחדשות, כשמדובר בעיקר על שימוש באנרגיות שמש ורוח.
"בשלב ראשון של הרגולציה, המדינה אישרה ייצור של אנרגיה באמצעות טכנולוגית פי.וי – פוטו-וולטג', משמע הפקת חשמל באמצעות תאים סולריים. בשלב ראשון מדובר על מתקנים ביתיים ומסחריים בינוניים. יחידת הגודל של מתקן נמדדת בקילווט/פיק. המתקנים הביתיים יכולים להגיע בין ארבעה קילווט למתקן ביתי קטן עד 15 קילווט למתקן ביתי גדול. המתקנים הגדולים המסחריים הם עד 50 קילווט/פיק.

"כל מתקן מחובר למונה ייצור, כאשר כל החשמל שמופק מהאנרגיה הסולרית מוזרם לרשת החשמל. חלק מופנה לצריכה עצמית והשאר מוזרם למערכת הכללית. בסופו של דבר, בכל תקופת ההתחשבנות, בעל המתקן עושה חשבון עם חברת החשמל על ייצור מול צריכה, ולפי זה משלם או מקבל כסף חזרה מהחברה.
"בעל מתקן מאושר, שיחתום על חוזה עם חברת חשמל והתקשרות של 20 שנה איתה, יקבל במשך 20 שנה תעריף שקבעה המדינה. נכון לשנת 2009, התעריף עומד על 1.97 ש"ח לקילווט/שעה, צמוד למדד. לאחר תום התקופה, המתקן ממשיך לעבוד, אך התשלום הוא לפי מחיר הצריכה הרגיל. קילווט/שעה ביתי עולה כ-45 אג', כך שהמדינה משלמת בערך פי ארבעה מתעריף הצריכה הרגיל.
"במסגרת עידוד יצור חשמל ממערכות פוטו-וולטאיות, המדינה הקצתה כמות של 50mw/p (חמישים מגה וואט פיק) מתוכן 15mw/p למערכות ביתיות ו-35mw/p למערכות מסחריות שזה שווה ערך ל-700 מערכות מסחריות בגודל 50kw/p".

מה עליי לעשות על מנת להעמיד מתקן כזה על גג ביתי? 

"להקמת מתקן כזה, יש צורך בהיתר בנייה למבנה ובהיתר התחברות לחברת חשמל. המשך התהליך הוא הגשת בקשה לוועדה המקומית לתכנית מצומצמת. לאחר מכן, מגישים בקשה לחברת חשמל. לאחר קבלת אישורם, ניתן לבצע את המערכת, כאשר מערכת של 50 קילווט/פיק מצריכה שטח גג של כ-600-500 מטר רבוע. מערכות ביתיות מצריכות מינימום של 50 מטר רבוע". 
ובבנק?

"העלות של מערכת ביתית היא כ-115,000 ש"ח, כשהתמורה השנתית היא כ-13,000 ש"ח, כך שזמן ההחזר הוא כתשע-עשר שנים. החדשות הטובות הן שהבנקים יצרו תכניות מיוחדות וניתן לקבל כ-95-90 אחוז מהסך כהלוואה בתנאים נוחים.
"מערכות מסחריות עולות 980-900 אלף ש"ח וזה תלוי במרכיבי המערכת. הן מחזירות עצמן תוך כשש-שבע שנים. הן נבנות בדרך כלל מעל מבנים חקלאיים או תעשייתיים ואחת כזאת כבר הותקנה לפני שנה על מבנה 'קל וחומר', באזור התעשייה קצרין.
"אני עצמי הגעתי לזה לאחר שהתארגנו בקבוצה של ארבעה חקלאים מאבנ"י אית"ן, ביצענו סקר שוק די מעמיק וחתמנו על חוזה עם חברת 'גרינטופס', ספקית של מערכות אנרגיה טבעית. החברה התמחתה בתחום אנרגיה סולרית, עוסקת גם במערכות מחוברות רשת-חשמל כמו שלנו וגם במערכות עצמאיות שנמצאות בשימוש נרחב אצל הבדווים בנגב למשל ומקומות נוספים, שרשת החשמל לא מגיעה אליהן.
דרך ההתקשרות הזאת נוצרו קשרים טובים עם החברה והחברה פנתה אליי להיות נציג שלהם בגולן".
האם יש ביקוש למערכות הללו ביישובים נוספים?
"מערכת נוספת אנחנו עומדים להתקין בנוב ויש מתעניינים נוספים מגבעת יואב ואליעד. מדובר בעיקר ברפתות, שעל הגג שלהן יש די מקום לאפשר הצבה אופטימלית של הלוחות". 

אנרגיה חסרת גבולות
"מקור האנרגיה הגדול והמרשים ביותר בעולם, מקור החיים של כל צמח וחיה, אך עדיין מקור שבו משתמשים, כה מעט כיום, הוא השמש… אנרגיה זו ניתן להמיר לכוח מניע, דינמי וחשמלי, ואפילו לאחר מיצוי כל האורניום והתוריום מפני כדור הארץ, אנרגיית השמש תמשיך לזרום לעברנו, כמעט ללא גבול",
דוד בן-גוריון, 1956

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן