על הקלות וחסמים

הממשלה אישרה הקלות חשובות שיאפשרו התקנת פאנלים סולאריים על מגוון שטחים, ביניהם מחלפים ושטחים חקלאיים. כל זה לא יתממש אם לא יוסרו החסמים

דני דנן, מנכ"ל GreenTops

בימים אלו ממש, בתחילת חודש אוגוסט, אישרה ממשלת ישראל מספר הקלות שהופכות את התקנת פאנלים סולאריים על שטחים שונים – לפשוטה יותר. ההקלות האלו יאפשרו להתקין יותר פאנלים סולאריים על יותר שטחים, בעיקר על כאלו עליהם לא ניתן היה להתקין פאנלים סולאריים בעבר, ובכך להגביר את ייצור האנרגיה ממקורות חלופיים בישראל.

ההקלות נובעות מהמלצת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לעדכון תכנית המתאר הארצית למתקנים פוטו-וולטאים (תמ"א 10). משמעות עדכון התכנית היא מתן הקלות רגולטוריות בהקמת מתקנים סולאריים להפקת אנרגיה. כך, התכנית מאפשרת לראשונה הקמת מתקנים סולאריים על גבי מחלפים, מיגון אקוסטי, קירות תמך, בריכות דגים ועוד. וזאת, בזכות הפיכת הליך אישור קבלת ההיתרים להקמת המתקנים הסולאריים לפשוט יותר.

אין ספק, כי הפיכת התהליך כולו לפשוט יותר, והרחבת מגוון השטחים עליהם ניתן להתקין פאנלים סולאריים, היא צעד חשוב מאין כמוהו. צעד זה הוא חלק ממגוון רחב של צעדים אותם, כך יש לקוות, מתכוונת הממשלה הנוכחית ליישם במסגרת תכניותיה השונות להילחם במשבר האקלים.

אחת מאותן תכניות היא התכנית "כלכלה דלת-פחמן 2050", אותה אישרה באחרונה הממשלה ובה הציבה יעדים חדשים שמטרתם צמצום פליטת הפחמן של ישראל. בין השאר מתחייבת המדינה בתכנית זו להפחית עד לשנת 2050 את פליטות גזי חממה בהיקף של לפחות 85%. ההחלטה קובעת גם יעד ביניים לשנת 2030 של הפחתה של 27% בפליטות.

מעבר לאנרגיה מתחדשת הוא אחד האמצעים היעילים בהפחתת פליטת גזי החממה. בישראל מבינים כי חייבים להגביר את השימוש באנרגיות מתחדשות, בדגש על אנרגיה המופקת מהשמש. ומדוע? מכיוון שישראל משופעת בשמש ומשופעת ביזמים בתחום זה. ועדיין, למרות העובדות האלו, יכולת ייצור האנרגיה הסולארית של מדינת ישראל אינה מגיעה ליעדים שקבעה המדינה לעצמה: ב-2020 ייצור חשמל על ידי אנרגיה סולארית היה6% בלבד, אל מול יעד של 10%. 

אין ספק כי ההקלות האחרונות הן צעד חשוב בכיוון הנכון. צעד זה יסייע למדינה להגיע ליעדים החדשים שקבעה, יעדים שחשיבותם ברורה מעבר לכל ספק בעידן הנוכחי.

אבל כדי להיות מסוגלים לצעוד בדרך הזו, יש צורך בהסרת החסמים הרבים שעדיין קיימים בשוק זה. כיום, בתחום האנרגיה הסולארית פרויקטים רבים סובלים מעיכובים שונים. מערכות סולאריות מותקנות אבל חיבורן לרשת מעוכב במשך תקופה ארוכה בשל טענת חברת החשמל כי הרשת עמוסה. בנוסף, תשובות שליליות לגבי חיבור פרויקטים מתקבלות מצד הגורמים האחראים בגלל חוסר היכולת לייצר פתרונות אגירה מתאימים ועוד. העיכובים האלו נובעים מבעיות בתשתית, ומהעובדה הפשוטה כי חברת החשמל לא טיפלה ברשת שנים רבות. כל עוד החסמים בין המינהל לשאר הגופים לא ייפתרו, כל עוד מחסום הרשת לא יטופל – לא נוכל להתקדם לעבר עתיד ירוק יותר.

לנו ב-GreenTops יש את הידע, הקשרים, האיתנות הפיננסית ואנשי המקצוע המובילים בתחומם. אנחנו יכולים להוציא לפועל פרויקטים מגוונים, הודות להקלות החדשות – תנו לנו לעשות את זה.

 

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן