עיתון הארץ – רמת הגולן: ניצחון השמש על הרוח

מערכת סולארית של גרינטופס ב"קול שופר" ברמת הגולן

רמת הגולן: ניצחון השמש על הרוח

מאת אלי אשכנזי

הטורבינות הפכו כבר לאחד הסמלים של רמת הגולן, אבל כעת מתברר שהלוחות הסולריים שהוקמו בשנה האחרונה על גגות המשקים והמפעלים באזור לקחו מהן את הבכורה בהפקת אנרגיה ירוקה

שמעון קינן עמד אתמול בצהריים על גג מפעל השופרות שלו במושב גבעת יואב בדרום רמת הגולן. על רקע הלוחות הפוטו-וולטאיים לייצור חשמל מאנרגיית השמש שמצפים את גג המפעל, קינן זרח מאושר ואמר כי הוא שמח להיות שותף למפעל הירוק שקיים בגולן ובמסגרתו הוקמו עשרות מערכות "כמו שאני הקמתי על העסק שלי". 

עשרות קילומטרים משם, בצפון הרמה, חיזק אתמול אבי זעירא, במשך כל שעות היום, את הברגים בטורבינת הרוח שלו שמוצבת ברכס בשנית. זעירא, מנהל חברת "רוחות הגולן", הוא מי שהקים ברמה את טורבינת הרוח הראשונה, כבר לפני 25 שנים. בעיני רוחו חלם לראות היום עוד עשרות טורבינות, הן גדולות והן "ביתיות" פרושות לאורך הגולן. בינתיים זה לא קורה. מול השמחה של קינן נשמע זעירא מיואש נוכח "מכשולי הביורוקרטיה", כדבריו, "שמונעים את הפריצה הגדולה בתחום אנרגיית הרוח".

שמעון קינן ליד הלוחות הסולריים
תצלום: ירון קמינסקי

טורבינות הרוח הגדולות שברכס בשנית ברמת הגולן הפכו לאחד מסמלי האזור. אלא שכעת מתברר כי שבשבות הענק שעושות הרבה רוח ומושכות תשומת לב רבה מצד המבקרים בגולן, נדחקו למקום השני בתחום ייצור אנרגיות חלופיות. "אנרגיית השמש עברה את אנרגיית הרוח", אמר קינן בחגיגיות, "ואני שמח שיש לי חלק בכך". 

בשנה האחרונה הותקנו ברחבי הגולן, בעיקר על גגות רפתות ולולים במשקים החקלאיים, כ-150 מערכות פוטו-וולטאיות לייצור חשמל מאנרגיית השמש. לדברי אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן, "אושרה הקמתן של 200 מערכות כאלה". "בשלב זה המערכות הסולריות מפיקות כ-7 מגה-ואט, בעוד עשר טורבינות הרוח ברכס בשנית מפיקות ביחד 6 מגה-ואט",  אומר מלכה. גם גגות מבני תעשייה הפכו בסיס להצבת לוחות פוטו-וולטאיים, דוגמת הקמתו של מתקן גדול להפקת חשמל מאנרגיית השמש על גג מבנה מסחר באזור התעשייה בקצרין, בהשקעה של 1.2 מיליון שקל על ידי יזם פרטי. וכך עשרות גגות מנצנצים מהשמש המכה בלוחות הפוטו-וולטאיים הפכו בשנה האחרונה לחלק מנוף יישובי הגולן. 

אבי זעירא עם טורבינת רוח בקצרין
תצלום: ירון קמינסקי

 

אבל היתרון של "אנשי השמש" על "אנשי הרוח" עשוי להיות זמני בלבד. בעוד כחמש שנים, אם תתממש תוכנית הענק לייצור חשמל מאנרגיות "ירוקות" ברחבי הרמה, הרי שאנרגיית הרוח הולכת לגבור על אנרגיית השמש. "אנחנו מקדמים תוכנית גדולה להקמתן של כ-150 טורבינות רוח בצפון הגולן", סיפר אתמול מלכה. לדבריו, "כל טורבינה תייצר 2 מגה-ואט. הגולן יהפוך לאזור שייצר חשמל לא רק ליישוביו, אלא לכל אזור הגליל המזרחי. נייצר חשמל כמו חצי תחנת כוח". 

על פי התוכנית, חוות הטורבינות יוקמו בעמק הבכא ובאזורים נוספים בגולן. לשם כך כבר הוקמה חברה בשם "עמק הבכא – אנרגיות רוח" ויזמים נוספים מגלים עניין בפרויקט שבו יושקעו כ-120 מיליון דולרים. 

במקביל יפורקו בקרוב עשר הטורבינות המיתולוגיות ברכס בשנית ובמקומן יוקמו שמונה טורבינות גדולות בהרבה מהקיימות – בעוד גובהן של הטורבינות הפועלות כיום עומד על 30 מטרים, יגיעו הטורבינות החדשות לגובה של 80 מטרים. אורך הלהבים שלהן יגדל מ-18 מטרים ל-50. 

לדברי זעירא, "ניצול אנרגיית הרוח בעולם הוא פי 100 מאנרגיית השמש. גם אצלנו זה יכול היה להיות כך, רק צריך לשחרר את החסמים הביורוקרטיים", לדבריו, "אין פלא שאנרגיית השמש עקפה אותנו, כי בזה המדינה עודדה ועזרה". החלום של זעירא הוא כי מלבד חוות טורבינות הענק יוקמו גם טורבינות קטנות, ליד אזורי מגורים. לדבריו, "כל היתרונות שמיוחסים לאנרגיית השמש מתקיימים גם לגבי אנרגיית הרוח: שימוש אפסי בקרקע, חלוקה לצרכנים הנמצאים בקרבת מקום, שימוש בטכנולוגיה ידידותית לסביבה ותהליך התקנה קל ופשוט. הגולן הוא המקום הטוב בארץ לניצול אנרגיית הרוח". 

בעוד הרוח והשמש נאבקות על הבכורה בגולן, בעוד חודש יצטרף למגמת ייצור האנרגיה הירוקה גם מתקן לייצור ביו-גז סמוך לקיבוץ מיצר שבדרום הרמה. מדובר במתקן שייצר חשמל מהפרשות פרות הגולן. 

לדברי ראש המועצה מלכה, "הגולן הוא האזור הטוב ביותר בתחום הרוח ומתברר שגם קרינת השמש בגולן היא איכותית וטובה ולכן נקדם גם הקמת חוות סולאריות. מדינת ישראל טובה בתכנון וייצור דברים יפים בתחומי האנרגיה, אבל לא ידענו לנצל זאת. עכשיו החלטנו לנצל את היתרונות הקיימים בגולן ולהפוך את זה לתוכנית עבודה, זה גם מתאים לתפישה של הגולן כחבל ארץ ירוק, עם דגש על תיירות אקולוגית".

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן