כבוד השרה: קבלי מאיתנו כמה המלצות

שרת איכות הסביבה החדשה סימנה יעדים שאפתניים בתחום האנרגיות המתחדשות – הנה כמה דרכים להשיג אותם

דני דנן, מנכ"ל GreenTops

ממשלה חדשה הושבעה בישראל והיא מביאה איתה הבטחות לשינוי. אל המשרד לאיכות הסביבה נכנסה השרה תמר זנדברג. בנאום שנשאה בטקס הכניסה היא אמרה, בין השאר: "ההתחייבות בקווי היסוד של הממשלה שנלחמתי עליה היא חקיקת אקלים מרחיבה, שתכלול מנגנון תמחור פחמן. עלינו גם להפסיק את התלות בדלקים פוסיליים, כולל גז, ולהציב יעדים שאפתניים למעבר לאנרגיות מתחדשות. להעלות את היעד ל-2030 ל-40% אנרגיות מתחדשות לפחות, לאפס את הפליטות המזהמות עד 2050".

יעדי משרד האנרגיה הנוכחיים הם ש-30% מהאנרגיה של ישראל תגיע ממקורות מתחדשים עד סוף העשור. מול יעדים שאפתניים כל כך, חשוב להזכיר שיעדים קודמים של ישראל, של מעבר לייצור 10% מהאנרגיה בישראל על ידי אנרגיות מתחדשות עד 2020. כיום, במחציתה של 2021, עדיין לא הוגשמו וייצור זה עומד על 5.6% בלבד.

כדי להגיע ליעדים שסימנה השרה החדשה צריך רק להרים את הראש לשמיים ולראות כמה שמש יש כאן, חינם אין כסף, ולהבין שיש מה לעשות עם המשאב שיש לנו כאן בשפע. קידום פרויקטים סולאריים, יתן לחברה הישראלית יתרונות עצומים שישפיעו על החברה, הביטחון, הכלכלה והבריאות בישראל. 

גם לשרה כל זה אינו חדש, ניתן להניח, ובכל זאת, חשבנו לציין בפניה כמה דברים שכדאי שתשקול כבסיס לכל החלטות שהיא ומשרדה יעשו, בכל הנוגע לאנרגיות מתחדשות מאור השמש:

  • חקיקה: בישראל יש משאב הזמין כל השנה – אור השמש. יש כאן גם יזמים אמביציוזיים ואנשי מקצוע מובילים בתחום בעולם, שגם מפתחים טכנולוגיות מתקדמות. 

יש צורך בחקיקה שתיתן גיבוי לתכניות של כל אלה, במטרה לעבור לייצור אנרגיות מתחדשות באופן מלא, בתאום, על פי תכניות עבודה ולוחות זמנים מוסדרים. 

  • עידוד התקנת מערכות סולאריות במגזר העסקי: ניצול משאב השטחים התעשייתיים והמסחריים להתקנת מערכות סולאריות תסייע כלכלית גם לעסקים. כל בעל שטח שיוכל להתקין מערכות סולאריות יוכל להפוך בקלות ליצרן חשמל וליהנות מהכנסות חודשיות מובטחות וכמעט נטולות סיכון. יש להסיר חסמים בירוקרטיים כדי לעודד עוד עסקים להתגייס לתהליך.
  • עידוד התקנת פתרונות סולאריים במגזר הציבורי: לרשויות מקומיות, עיריות ומוסדות ממשלתיים ואפילו במחנות צה"ל, להם גג אחד גדול או כמה גגות על שטחים גדולים, תתאפשר הכנסה נוספת, לטווח של עשרות שנים, על ידי הקמת פאנלים פוטו וולטאים לניצול אנרגיית השמש. 
  • גיוס הסטארט אפ ניישן: ישראל ניצבת בחזית הטכנולוגיה העולמית ובין אלפי הפרויקטים והסטארט-אפים, יש עשרות ואולי מאות העוסקים בחיפוש אחר פתרונות חכמים לייצור אנרגיה ירוקה. גיוסם למאמץ הלאומי יכול להביא לפתח המשרד פתרונות יעילים ואולי אף להפוך לענף יצוא עתידי, שיעזור לכל הצדדים.
  • גיוס משרדי ממשלה נוספים לעידוד פיתוח תחום האנרגיה המתחדשת: בין אם יהיה זה משרד הבריאות, בשל האינטרס לשיפור הבריאות הציבורית כתוצאה מהפחתת זיהום האוויר, או משרד החוץ, שיוכל להציב את ישראל במקום בולט בעולם המערבי, שם הצורך הדחוף בהפחתת פליטות גזי חממה ניצב גבוה בסדרי העדיפויות – גיוס משרדים נוספים לטובת עמידה ביעדים החשובים יכול לתת דחיפה רצינית לתחום כולו.

אוכלוסיית ישראל גדלה, התחבורה הציבורית עתידה לעבור לחישמול בלבד וכך גם התעשייה. צריכת החשמל צפויה לגדול פי כמה בעשורים הקרובים. לכן, יצירת תשתית כוללת לייצור אנרגיות מתחדשות בישראל, היא אינטרס לא רק של השרה הנכנסת אלא של כלל החברה הישראלית.

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 072-3952029 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן