בואו נחכה עם הטפיחות העצמיות על השכם

ייצור חשמל מהשמש על אף הדו"ח המחמיא של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA), לישראל יש עוד דרך ארוכה על מנת שתוכל להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל הגלום בתחום האנרגיה הסולארית 

דני דנן, מנכ"ל Greentops

 

"ישראל ראשונה בייצור חשמל מהשמש ב־OECD" – צהל עיתון מוביל באחת מכותרותיו באחרונה. הכותרת התבססה על דו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA), שקבע כי ישראל הגיעה למקום הראשון מבין מדינות ה-OECD בשיעור ייצור אנרגיה סולארית מתוך כלל צריכת החשמל בישראל בסוף 2019 עם 8.7%, ובמקום השני בעולם כולו, אחרי הונדורס. מהדו"ח עלה כי ישראל ממוקמת מעל גרמניה עם 8.6%, צ'ילה עם 8.5%, ואחריהן אוסטרליה ויוון עם 8.1%.

במשרד האנרגיה מיהרו להגיב על הנתונים בשמחה: "הנתונים משקפים את הפעילות הענפה שביצע משרד האנרגיה בשנים האחרונות להגברת השימוש באנרגיה סולארית לייצור חשמל, לעידוד המשק להתקנת פאנלים סולאריים גם על הגגות, להסרת חסמים נרחבת לקידום התחום ואת הכרזתו של שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, כי השמש תהפוך לגורם המרכזי והמשמעותי בתחום ייצור האנרגיה במדינת ישראל", נאמר בהודעת המשרד.

אלא שמתברר כי מדובר בנתונים שאינם מתייחסים לייצור הסולארי בפועל – הדירוג עסק בשיעור אופטימלי של יצור אנרגיה סולארית מתוך כלל צריכת החשמל במדינה. לפי דו"ח רשות החשמל לשנת 2019, רק 4.55% מהחשמל שיוצר בשנה זו הגיע מכל המקורות המתחדשים (לרבות טורבינות רוח), כך שהייצור הסולארי לא עלה על 4.5%.

אין ספק כי ישראל עשתה צעדים יפים בתחום האנרגיה המתחדשת בשנים האחרונות, אבל הדרך עוד ארוכה מאוד. בכל העולם מבינים את החשיבות האדירה בקידום תחום אנרגיה המתחדשת, ומדינות רבות קובעות יעדים שאפתניים בתחום זה. גם ישראל קבעה לעצמה יעדים – אך היא עדיין רחוקה מלהגיע אליהם. בשנת 2011, ממשלת ישראל קבעה כי עד שנת 2020, 10% מייצור החשמל במדינה יופק על ידי אנרגיות מתחדשות (סולארי ורוח). כיום אנו עומדים על כ-6% בלבד.

לאחרונה, בצעד חשוב, הגדיל משרד האנרגיה את יעדי ישראל בתחום האנרגיה המתחדשת לשנת 2030 – מעבר לייצור של כמעט שליש מהחשמל בארץ באמצעות אנרגיה מתחדשת, בעיקר השמש.

אין ספק שלישראל יש את הפוטנציאל להפוך למובילה עולמית בייצור חשמל מהשמש – אנחנו מדינה שטופת שמש, עם לא מעט יזמים הפועלים בתחום האנרגיה הסולארית שרק צריכים שיתנו להם לעבוד. 

ב-GreenTops, כחברה המובילה את התחום בישראל כבר למעלה מעשור והמעניקה שירותים מתקדמים בתחום האנרגיה הסולארית, אנו מתריעים כבר שנים לא מעטות כי הבעיה העיקרית העומדת בפני מימוש הפוטנציאל והיעדים היא איכות הרשת הקיימת. במצב הנוכחי הרשת אינה מסוגלת לקלוט את כל החשמל שניתן לייצר באמצעות המערכות הסולאריות. עד שלא תשופר הרשת הקיימת ויוסרו החסמים השונים בתחום זה – לא ניתן יהיה לעמוד ביעדים החדשים של משרד האנרגיה, וגם לא להתברג במיקומים מחמיאים בדרוגים בינלאומיים שונים.

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן