לא בכל הקורונה אשמה

ייצור החשמל עם אנרגיות מתחדשות את 2020 סיימה ישראל רחוק מהיעדים שלה בתחום ייצור החשמל על ידי אנרגיות מתחדשות. למה שוב זה קורה ומדוע לא ניתן להאשים בכך רק את המגפה העולמית?

דני דנן, מנכ"ל GreenTops

מדינת ישראל, למרות ההצהרות הרבות, עדיין רחוקה מהשגת היעדים שקבעה לעצמה בתחום האנרגיות המתחדשות. על פי נתוני חברת החשמל רק 6% מהחשמל שיוצר ב-2020 בישראל הופק מאנרגיות מתחדשות. היעד, חשוב להזכיר, היה 10%.

בחודשים האחרונים יצאה המדינה בהצהרות מבטיחות, לפיהן היא תפעל להגדלת היעדים בתחום האנרגיה המתחדשת לשנת 2030 – משרד האנרגיה הצהיר כי עד שנה זו ייצור של כמעט שליש מהחשמל בארץ ייעשה באמצעות אנרגיה מתחדשת, בעיקר מהשמש. ההצהרה החשובה הזו היתה מתבקשת – בכל העולם פועלות מדינות להגדלת ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות, מתוך חשיבה על עתיד הדורות הבאים. מדינות העולם התגייסו מזמן להגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות, ביניהן אנרגיה סולארית, במטרה לצמצם את הנזקים הסביבתיים הנגרמים מייצור אנרגיה באמצעות דלקים פוסיליים. כאמור, גם ישראל נקטה בצעדים חשובים בתחום זה – אבל הם עדיין אינם מספיקים.

השנה האחרונה היתה מאתגרת באין סוף מובנים. אין ספק, כי מגפת הקורונה הקשתה גם על העמידה ביעדים השונים שנקבעו בתחום זה. הפגיעה באספקת חומרי הגלם לתעשייה שלנו והתייקרות חומרי הגלם הקשתה עלינו, היזמים, לעמוד ביעדי ההתקנות, ומנגד – בעיות רגולטוריות שונות אף הן לא הקלו על פעילותנו.

כן – ננקטו צעדים חשובים בשנה החולפת שסייעו לענף, ביניהם הארכת תוקף האסדרות הקיימות. רשות החשמל הודיעה, לאחר פניות של יזמים בענף, על הארכת תוקף האסדרות לייצור אנרגיה סולארית בחצי שנה (שלושה חודשים עבור הסגר הראשון ושלושה עבור השני).

לאור הימשכות המשבר, והמשך הגבלת הפעילות במשק כולו, פנינו וביקשנו הארכה נוספת מרשות החשמל, וזו הודיעה על הארכת המועדים המחייבים בחודשיים נוספים (שמונה חודשים בסה"כ) ועל הארכת המועדים המחייבים המרביים בשבעה חודשים נוספים (שלושה עשר חודשים בסה"כ) וזאת בהתחשב במכלול העיכובים הנובעים בשל המגפה.

אבל הקלות אלו אינן מספיקות. על מנת שלא נסיים גם את 2021 כשאנו רחוקים מהיעדים שקבעה לעצמה ממשלת ישראל בתחום האנרגיה המתחדשת, ועל מנת שנוכל להתקרב ליעד של 25% מכלל ייצור החשמל ב-2025 על ידי אנרגיות מתחדשות-  נדרש הענף, יותר מכל, לאסטרטגיה ברורה ויעדי ביניים מסודרים. ענף האנרגיות המתחדשות הוא בעל פוטנציאל אדיר, בעיקר בישראל, אבל זקוק ליד מכוונת, וליעדים שיאפשרו לו לממש את מלוא הפוטנציאל שלו.

הגיע הזמן להשתלב באמת באג'נדה העולמית הירוקה – לטובת כולנו, ייצור החשמל עם אנרגיות מתחדשות

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן