יזם על הגג / ראיון עם מנכ"ל גרינטופס מערכות

הענף הסולארי מיטלטל תקופה ארוכה בין תסכול מהתנהלות הממשלה לתקווה כי מקבלי ההחלטות יקחו את העניינים לידיים. התלות הגדולה ברגולציה ממשלתית לא החלטית מקשה מאוד על חברות הפועלות בענף לגבש תכנית עסקית ארוכת טווח ולעמוד בה. תקופות הבצורת בין מכסה למכסה יוצרת את "שיטת האקורדיון" בה חברות נאלצות להתרחב ולהצטמצם בהתאם לתנאי השוק והחלטות הממשלה.

מנכ"ל חברת גרינטופס מערכות, מוטי אבני, הוא ללא ספק אחד היזמים הבולטים בענף האנרגיה הסולארית. בין התקנה להתקנה הוא מוצא זמן לפעילות ציבורית לקידום הענף הסולארי. בראיון למגזין תשתיות מספר אבני על ההישגים, המחויבות לפיתוח תעשייה ישראלית והדאגה הגוברת לעתיד הענף.

 

איך חברת גרינטופס מתמודדת עם מצב השוק הסולארי?

מבחינת גרינטופס ההכנסות טובות וגם זכינו עכשיו בלא מעט מכרזים ציבוריים בהיקף של כ- 2.5 מגה וואט, יש לנו עוד 65 מערכות סולאריות מסחריות להקים עד סוף השנה, לאחר שהותקנו כבר 150 מסחריות ועוד 140 מערכות ביתיות כך שנסגור את השנה עם 25 מגה וואט מותקן לא כולל המערכות הבינוניות. להערכתי גרינטופס יכולה להתקיים עד 2014 ללא בעיה. בירושלים זכינו במכרז להקמת 22 מערכות עסקיות על מבני ציבור – ובתי ספר ומתנ"סים שיהיו מחוברים לרשת עד סוף אוגוסט בהתאם לתנאי המכרז. כך גם בראשון לציון בה זכינו במכרז להקמת 10 מערכות עסקיות על מבני ציבור ועוד 10 מערכות במכרז של נחל שורק, שחוברו בהצלחה ונמסרו בשבוע שעבר. בשל הרצון להמשיך את הפעילות הסולארית ולנוכח מצב השוק בארץ והרגולציה שלמעשה מעכבת את השוק, אנחנו גם פונים לפעילות בחו"ל, בעיקר בבולגריה וביוון, שם נפעל גם כחברת E.P.C המקימה מתקנים עבור לקוחות וגם כחברה יזמית המקימה מתקנים בבעלות החברה ומהווה יצרנית חשמל. האבסורד הוא שבכל העולם הביקוש לסולארי ובעיקר על גגות עולה והרגולציה מתקדמת, בעוד רק בישראל הולכים אחורה.

 

מה מצב העובדים בתחומי המכירות ורישוי המערכות?

מבחינת העובדים זה מצב שהוא לא טוב. כי להחזיק חברה עם עובדים בלי אופק בשנתיים הקרובות זה בעייתי, אתה לא יכול להחזיק אנשי מכירות ורישוי שישבו ויסתכלו על הקירות, זה לא עובד. החברה הזו היא הבייבי שלי ואני מאוד אוהב את האנשים שעובדים בה שהם משפחה אצלנו. אני מסתכל על הפן האנושי, יהיה לי מאוד קשה לראות את העסק מצטמצם או מפטר אנשים. מה האופציה? לשלוח את האנשים הביתה ובעוד שלוש שנים להתחיל את העסק מחדדש ולהתחיל הכל מחדש? יש לי היום עובדים סופר מקצוענים ואם האנשים האלה ילכו לתחומים אחרים אני בבעיה.

 

כמה עובדים בענף הסולארי בסכנה בגלל המכסות?

המעגל הראשון שיפגע הוא בסביבות שלושת אלפים איש, כאשר המעגל השני הוא רחב יותר. לדוגמא, אני מייצר את הקונסטרוקציה למערכות הסולאריות בחברת אלובין בישראל ולא בסין, כל חודש עשרים וחמש טון אלומיניום, נותן פרנסה לעוד עשרה אנשים. גם קבלן ההתקנות שעובד עבורי מחזיק 60-70 עובדים ישראלים בוגרי יחידות קרביות. כך שרבים נפגעים מכך גם באופן עקיף.

 

מדוע מתנגדים יזמי הגגות להקמת השדות הסולאריים הקרקעיים?

נושא השדות הסולאריים הוא נושא מאוד בעייתי מבחינת ההולכה והרשיונות. רצו ורתמו את הסוסים לפני העגלה. בכל מקום שמתקינים מערכות סולאריות פוטו וולטאיות בעולם יש עדיפות לגגות, ובמדינת ישראל שלא מרובה בקרקעות צריך להקפיד לתת עדיפות לגגות על אחת כמה וכמה.

באיטליה עכשיו נתנו מכסה של 23 ג'יגה וואט. בבולגריה יש עכשיו תעקיף חדש ומשמעותי מאוד למחיר לגגות, גם בגרמניה העדיפות היא לגגות. כל מקום שאתה מסתכל בעולם יש עדיפות לגגות, גם מדינות שיש להן קרקע ללא הגבלה, אז איפה ההיגיון פה? רק אנחנו החכמים? אני לא מאשים את החברות הגדולות שיכולות להיכנס לפרויקטים כאלו, האינטרס הכלכלי שלהם הוא לגיטימי לחלוטין, אבל החברות הגדולות עם הכיסים העמוקים יכולות להעמיד קמפיינים מפה ועד אילת, ואילו יזמי הגגות נאבקים עם תקציב קטן בהרבה.

 

מה מתוווה פעילות המאבק של יזמי הגגות הסולאריים ?

אנחנו מפעילים לוביסטים ומארגנים פגישות עם שרים ואנשים רלוונטיים, מפרסמים מודעות בעיתונות הכלכלית ומגייסים את דעת הקהל. התאחדנו כמה חברות ביחד ואני מוביל את הנושא של גיוס כספים. למרות שהממשלה אישרה 460 מגה וואט להקמת שדות קרקעיים ורק 20 מגה וואט בשנה הקרובה לגגות הסולאריים אנחנו לא מתייאשים. המאבק שלנו לא קשור רק לכסף, אני נותן פרנסה לשישים משפחות בארץ והם נותינם פרנסה לאנשים אחרים. אני ועובדי החברה משלמים מיסים עבור משפחות שלא משלמות מיסים. אני רוצה לתת פרנסה לאנשים בארץ ושהכסף יישאר בארץ. אני מושבניק בתקופה בה כבר אין הרבה חקלאות והעידן הסולארי גרם לי להרגיש עוד פעם כחלוץ. אני יושב עם אנשים קשי יום במוששב אביבים בצפון ורואה את מוצב החיזבאללה ממול, הותקנו שם לא מעט מערכות סולאריות. אנשים שהם מושבניקים פשוטים, מגדלים תרנגולות לביצים ועובדים מהבוקר על הלילה, פתאום דאגתי להם לפנסיה. הם מרוויחים כסף ונותנים לילדים שלהם שעושים עוד ילדים והאוכלוסייה בארץ גדלה ומתחזקת, וזה נפלא בעיני לראות את הפריפריה צומחת מהנושא הזה.

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן