הזדמנות פז לפיתוח השוק הסולארי

כיצד ניתן לנצל את משבר הקורונה לפיתוח השוק הסולארי בישראל, ומה צריכה המדינה לעשות כי לאפשר לענף למצות את מלוא הפוטנציאל שלו ולסייע לכלל המשק

משבר הקורונה אותו אנו חווים בימים אלו מטלטל את כל העולם. ההשפעות של מגפה זו צפויות להמשיך ולתת את אותותיהן עוד תקופה ארוכה, גם אחרי שהצעדים המחמירים בהם נקטו מדינות רבות יוסרו.

אם יש מונח שהשימוש בו זכה לגידול אקספוננציאלי בתקופה האחרונה הוא "להפוך את הלימון ללימונדה", על הטיותיו השונות. אין ספק שהמשפט הזה יכול לעצבן את מי שמנסים לעבוד מהבית (במקרה הטוב), את אלו שאיבדו את עבודתם (במקרה הרע) ובאופן כללי את כל מי שמתוסכלים מהצעדים המגבילים את תנועתם. אבל בתחומים מסוימים אין ספק כי בצירוף המילים הזה יש לא מעט אמת. משבר הקורונה יכול לתת ביטוי לתחומים מסוימים, יציבים יחסית, שההשקעה בהם תשתלם לטווח הארוך, ולטובת האוכלוסייה כולה.

כזה הוא תחום האנרגיה הסולארית. תחום זה מוכיח גם במשבר הנוכחי את יציבותו היחסית. בעוד מניות חברות מענפים שונים (פיננסים, נדל"ן, תיירות, קמעונאות ועוד) יורדות בחדות בבורסות ברחבי העולם – מניות חברות האנרגיה החלופית – רושמות עלייה.

העלייה הזו נובעת מההבנה של משקיעים כי שוק האנרגיה הסולארית מהווה השקעה בטוחה יחסית: כל עוד השמש זורחת – מדובר בהשקעה בטוחה, ובישראל – כידוע – אין מחסור בשמש. סיבה נוספת להיותו של תחום זה יציב היא העובדה כי צריכת החשמל בכל העולם נמצאת כבר שנים רבות בעלייה וצפויה להמשיך לעלות – בעקבות השימוש ההולך וגובר במוצרי חשמל שונים וברכבים חשמליים. הצפי הוא כי בשנים הקרובות נראה עלייה קבועה והדרגתית בשימוש החשמל בשיעור של 1.5%-2% בשנה.

בנוסף, חשמל סולארי הוא זול ושמיש. התקנה מקצועית של גגות סולאריים מצמצמת משמעותית את הוצאות השינוע בהיקף של עד 80%. בחירה במתקין מקצועי כמו חברת GreenTops מאפשרת התקנת גגות סולאריים על מפעלים אזורי תעשייה, שעלות השינוע של החשמל המיוצר על ידם היא אפסית וחוסכת על ידי כך הרבה כסף למפעלים. המערכות הסולאריות המתקדמות של GreenTops מאפשרות לנצל באופן היעיל ביותר את אנרגיית השמש, ומייצרות לבעליהן חיסכון בחשמל ובכסף. החברה, הקיימת מעל ל-12 שנה מחזיקה צוות מקצועי מוביל בתחומו, והיא קבלן רשום להקמת מערכות סולאריות ברשם הקבלנים {191א'}.

זה הזמן לשנות כיוון

יו"ר GreenTops, מר מוטי אבני, מאמין שזו השעה לשנות כיוון. המשבר הכלכלי העולמי ב-2008, לדוגמא, נתן דחיפה אדירה לתחום האנרגיות המתחדשות בארה"ב. ברק אובמה, שנכנס לתפקיד נשיא ארה"ב ב-2009, החליט לקדם תחום זה בצורה משמעותית במסגרת מספר צעדים שמטרתם היתה לסייע למשק האמריקאי לצאת המשבר הקשה. הממשל האמריקאי בראשותו הזרים לטובת הנושא סכומי עתק, דבר שיצר דחיפה אדירה למשק האמריקאי כולו על ידי היווצרותן של מאות אלפי משרות.

המשבר הנוכחי יכול לשמש קטליזטור עבור ממשלת ישראל להשקעה הכה נדרשת בתחום האנרגיה החלופית. במשך שנים רבות מדינת ישראל הזניחה את תחום הסולארי בפרט, ואת תחום האנרגיה החלופית בכלל. יעדים שונים שקבעה המדינה לעצמה בתחום זה רחוקים מלהתממש: בשנת 2011 קבעה ישראל יעד לפיו עד לשנת 2020 יופקו 10% מהחשמל במדינה באמצעות אנרגיות מתחדשות (סולארי ורוח). בפועל, אנו עומדים על 6% בלבד. בנוסף נקבע, בוועידת פריז 2015, כי מדינת ישראל תפעל להגעה ליעד של 17% חשמל מאנרגיות מתחדשות עד 2025, ובקצב הדברים הנוכחי נראה כי גם ביעד זה לא נעמוד.

"אסור לחכות לדקה האחרונה – ניתן לעשות שינויים רבים כבר כעת שלא רק שיסייעו למשק לעמוד ביעדים כה חשובים אלו, אלא גם יצעידו אותו קדימה" אומר מר אבני. "אמנם יש שיפור בשנים האחרונות, אבל הצעדים שנעשו אינם מספיקים. על המדינה לפעול להגדלת המכסות באופן שמייצר אופק ברור. במצב הנוכחי, המכסות שנפתחות מעת לעת לא מקנות למשק היזמי את היכולת לפתח את עצמו בצורה יעילה, בדומה למה שנעשה במדינות אחרות, דוגמת ארה"ב, גרמניה, איטליה, בריטניה ועוד", הוא מציין.

ההבנה שהפחתת הביורוקרטיה תוכל לסייע לתחום זה לגדול היא חיונית: דחיפה קדימה של תחום האנרגיה הסולארית, שהוא תחום יציב יחסית וחסין למשברים, תוכל לייצר משרות רבות חדשות במשק שישווע להם ביום שאחרי המשבר, ולפרנס משפחות רבות.

 

 

 

.

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן