הדברים הטובים שהביאה איתה 2020

השנה החולפת היתה השנה בה באירופה ובארה"ב ייצור אנרגיה באמצעות אנרגיות מתחדשות עקף את ייצור האנרגיה באמצעות דלקים פוסיליים

מאת: דני דנן, מנכ"ל GreenTops

הדברים הטובים שהביאה איתה 2020  לא היתה רק "שנת קורונה", למרות שכך נדמה לנו רוב הזמן. השנה הזו, שהסתיימה לא מזמן, הביאה איתה גם בשורות משמחות.

בתחום האנרגיות המתחדשות נראה כי 2020 היתה שנת מהפך – זו היתה השנה בה באירופה ובארה"ב ייצור אנרגיה באמצעות אנרגיות מתחדשות עקף את ייצור האנרגיה באמצעות דלקים פוסיליים.

מנתוני חברת Embar עולה כי באיחוד האירופי היתה זו השנה הראשונה בה ייצור אנרגיה באמצעות אנרגיות מתחדשות עקף את ייצור האנרגיה באמצעות דלקים פוסיליים –  38% מהאנרגיה שנצרכה במדינות האיחוד יוצרה על ידי אנרגיות מתחדשות, לעומת 37% מהאנרגיה שנצרכה שיוצרה על ידי דלקים פוסיליים. עוד מעניין לראות בניתוח, כי אנרגיה סולארית ואנרגיה המיוצרת באמצעות רוח הן אלו שהובילו את ייצור האנרגיה באמצעים מתחדשים, וסיפקו חמישית מכלל האנרגיה שנצרכה במדינות האיחוד האירופי ב-2020. כשבוחנים את המדינות השונות רואים עלייה מרשימה בהשוואה ל-2019 בשימוש באנרגיה סולארית ואנרגיה המיוצרת מהרוח ברבות מהן: כך, בגרמניה נרשמה עלייה של 8%, בצרפת עלייה של 14%, בשבדיה של 36%, בהולנד של 40% ובפולין של 13%.

הנתונים המדהימים האלו באים לידי ביטוי גם בארה"ב. זו השנה השנייה ברציפות, כך על פי נתוני Renewable Energy World, שצריכת האנרגיה המתחדשת עוקפת את צריכת האנרגיה מפחם. עוד עולה מהנתונים כי צריכת הפחם ב-2019 היתה ברמתה הנמוכה ביותר מאז 1964.

הנתונים האלו מדגימים פעם נוספת את המגמה העולמית המבורכת של מעבר לאנרגיות מתחדשות, מתוך חשיבה על עתיד הדורות הבאים. מדינות העולם התגייסו מזמן להגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות, ביניהן אנרגיה סולארית, במטרה לצמצם את הנזקים הסביבתיים הנגרמים מייצור אנרגיה באמצעות דלקים פוסיליים. גם מדינת ישראל מחויבת למטרה זו – ובאחרונה אף הציבה לעצמה יעד שאפתני חדש: ממשלת ישראל אישרה לפני מספר חודשים להגדיל את יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות מ-17% ל-30% עד שנת 2030, ובכך אימצה את הצעת משרד האנרגיה. יש לציין עוד בהקשר זה כי המשרד להגנת הסביבה המליץ להציב יעד של 40%, ונימק הצעתו זו בעובדה כי מדינות רבות בעולם קבעו לעצמן יעדים גבוהים בהרבה –  60%, 70% וגם 80% מייצור האנרגיה באמצעות אנרגיות מתחדשות עד סוף העשור.

מדובר ביעד מבורך, אם כי שאפתני עבור מדינת ישראל. כעת עומד ייצור האנרגיה באמצעות אנרגיות מתחדשות על 10% בלבד, רובן באמצעות אנרגיה סולארית. שוק האנרגיה הסולארית סובל מחסמים שונים ומגוונים המונעים ממנו לממש את הפוטנציאל שלו לטובת המשתמשים עצמם, והחברה כולה.

על מנת שנוכל גם אנחנו לעמוד לצד מדינות האיחוד האירופי וארה"ב ולהציג נתונים מרשימים המצביעים על גידול משמעותי של ייצור אנרגיה באמצעות אנרגיות מתחדשות , נדרשת עוד עבודה רבה, אבל כל צעד בתחום זה הוא מבורך ומקדם את כולנו אל עבר המטרה הסופית.

הדברים הטובים שהביאה איתה 2020

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן