הגדלת יצור החשמל הסולארי בישראל – כתבה שניה

ישראל נמצאת בפיגור ניכר בנושא ייצור חשמל באמצעות מערכות סולאריות ביחס לנעשה בעולם באופן כללי, ולמדינות ה– OECD בפרט.

כניסתו של יו"ר רשות החשמל ד"ר אסף אילת לתפקיד, במאי 2016, היוותה נקודת מפנה משמעותית שבאה לידי ביטוי בהקטנת החסמים הביורוקרטיים לקבלת אישורי ההתקנה ובהתייעלות בתהליכים של הקמת וחיבור מערכות סולאריות. אולם עדיין יש עוד הרבה מה לעשות, בפרט בפן הטכני של הבדיקות והאישורים, וזאת כדי למנוע מצבים בהם מערכות ייצור שהושקעו בהן מיליונים עומדות כאבן ללא הופכין ולא מתחילות לייצר חשמל. זה אבסורד!

באירופה, במדינות כמו גרמניה ואפילו איטליה, חיבור מערכת מתבצע תוך לא יותר מ-30 ימי עבודה. בישראל, לשם השוואה, האישור כיום ניתן 3 עד 6 חודשים לאחר שהמערכת מותקנת ומוכנה על הגג!

הפיגור בתחום יצור חשמל סולארי בישראל ממש צועק לשמיים. המוצר איכותי, הידע קיים, התנאים הטבעיים אידיאליים, ובכל זאת ההתנהלות עדיין קשה ומסורבלת, ויצור חשמל ירוק בדרכים אחרות, כמו למשל באמצעות טורבינות רוח, לא ממש זמין לנו.

לזאת יש להוסיף את התחייבות נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס ז"ל, בוועידת האקלים שהתקיימה בקופנהגן בשנת 2009 לפיה תפחית ישראל את פליטות הפחמן ב-20% עד שנת 2020, יעד בו המדינה אינה עומדת.

עובדות אלו חייבות להטריד אותנו במיוחד בשל העובדה כי כ-50% מזיהום האוויר מקורו בייצור חשמל. לפי הנתונים הרשמיים (משרד הבריאות) 2,500 מקרי מוות נרשמים מידי שנה בישראל כתוצאה מזיהום אוויר וכמחציתם, כ-1,250 בני אדם, מתים מזיהום שמקורו בחשמל (תחנות כוח)! מספר זה גבוה יותר מפי שלושה ממספר ההרוגים בשנה בתאונות דרכים.

אם נחזור לנתונים לפיהם בישראל, עד היום, רק כ-4% מהחשמל מקורו מהשמש, ולהערכות כי קצב צריכת החשמל ימשיך לגדול (כ-2% לשנה. נתון שצפוי לעלות עוד עם כניסה מסיבית של רכבים חשמליים) – אין מנוס מהצורך בהיערכות להגדלה דרמטית בכושר ייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש.

המשך האדישות (קצב השקעות נמוך) בתחום עלול להביא את המשק הישראלי למצב בעייתי בתחום זיהום האוויר. חשוב להזכיר בהקשר זה שיצור חשמל באמצעות גז מפחית את הזיהום אבל הוא אינו חשמל ירוק ולכן לא ממש מקרב את ישראל ליעד של 10% ייצור ירוק שנקבע לשנת 2020, או 17% עד 2030.

האם היעד הזה ריאלי?

מבלי להיכנס לשאלה הכלכלית, שכן זו כבר נלקחה בחשבון בעת קביעת היעדים כמדיניות אסטרטגית של המדינה, התשובה היא חד משמעית: כן. בישראל קיימים תנאים ופוטנציאל לחולל מהפכה בתחום ייצור סולארי של חשמל!

ראשית, הפוטנציאל מבחינת מקור האנרגיה הוא אין סופי. עוצמת האור השמש ומספר שעות האור מאפשרים לישראל לייצר חשמל בהיקפים גדולים מאד ובוודאי את הכמות הנדרשת להגיע אל המטרה של מכסת החשמל הירוק.

גם מבחינת הפוטנציאל לשטחי קולטים היקף הניצול זעיר לעומת האפשרויות:

4% (ייצור סולארי) מיוצר לפי הפירוט הבא: קולטים קרקעיים, על שטח של 7,000 ד' מייצרים כ-2.75%, קולטים על גגות, על כ – 22,000 גגות (הרוב מבנים מסחריים), כ -1.25%.

הגדלת ייצור החשמל הסולרי פי 4 או 5 (כדי להגיע ליעד של 17%) לא תיתקל במחסור בשטחים, לא בשטחים הפתוחים ולא על גגות. יש בישראל למעלה מחצי מיליון גגות מסחריים וכחצי מיליון גגות של בתים פרטיים.

משיקולי עלות ויעילות קיימת העדפה ברורה לייצור על גגות גדולים (מסחר ותעשייה) משום שכאשר הייצור מתבצע סמוך לאתרי הצריכה עלויות ההולכה נמוכות והפחת קטן.

מהאמור לעיל ניתן להסיק שאם מדינת ישראל תרצה להשיג את היעד של הגדלת יצור החשמל הסולארי – יש לה את כל התנאים הנדרשים, אך עליה להציב את הנושא בסדר העדיפות הלאומי ולהקצות לכך את האמצעים הדרושים.

לדברי דני דנן, מנכ"ל חברת Greentops, על מנת להניע מהלכים משמעותיים שיאיצו את קצב הפיתוח של ייצור החשמל יש לפעול בשני מישורים:

א. המשך צמצום הרגולציה והפרטת תהליך הבדיקות וחיבור המונים.

ב. התווית אופק ארוך טווח של 5 עד 10 שנים להסדרות סולאריות.

כמו כן, דנן הוסיף כי שיש לבטל את משטר המכסות ולאפשר שוק חשמל תחרותי עד לצרכן הסופי. "עולם המכסות שייך להיסטוריה בתקופה בה היו צריכים לסבסד ולתמרץ את הענף הסולארי כתעשיית ינוקא. כיום השוק הסולארי משוכלל יותר ועלות ייצור חשמל סולארי נמוכה מחשמל קונבנציונלי לרבות גז. כל מכסה היא בגדר הפרעה להתנהלות חופשית של השוק ופוגעת בצרכן הסופי. עקומות ההיצע והביקוש נפגשות בנקודת האיזון לכן ההתערבות של המדינה יוצרת עיוות של השוק ומקשה על המשך פיתוחו.

אם המדינה תגדיר את הנושא כאינטרס לאומי ותציב אותו במקום חשוב בסדר היום הכלכלי שלה, ניתן לייצר שינוי שהוא בגדר מהפכה בצמצום זיהום האוויר ובדאגה לבריאות ולחיי תושבי המדינה."פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן