האם סין באמת מתאוששת? שלושה גרפים מספרים את הסיפור

Greentops וחברות ישראליות נוספות הפועלות מול הענק הסיני מספרות על סימנים חיוביים, אך מדגישות כי יידרשו חודשים לחזור לפעילות מלאה / עדן שרון 17.3

החדשות מסין נראו טובות מכדי להיות אמיתיות, כמעט. מספר החולים החדשים בווירוס קורונה שנוספו מדי יום הפסיק לגדול, ואז הצטמצם. בשבוע שעבר ביקר נשיא סין, שי ג'ינפינג, בווהאן – מוקד התפרצות המגפה. סין, הכריזו הרשויות וסיפרו רבים, חוזרת לשגרה. משיחות שערך TheMarker עם אנשי עסקים ישראלים הפועלים במדינה, ועמדו בקשר רצוף גם במהלך משבר הקורונה, ומדו"חות שפירסמו גופים בינלאומיים, עולה כי פעילות הייצור בסין חוזרת כעת לחיים, גם אם תחת הגבלות ובמתכונת מצומצמת.

 

שישה שבועות אחרי שהכלכלה השנייה בגודלה בעולם הכריזה על סגירת מפעלים והשביתה מיליוני פועלים ממלאכתם כדי למנוע את המשך התפשטות הווירוס, בהמשך לחופשת ראש השנה הסיני, מתחילות לחזור לפעילות חברות מקומיות וזרות. אחת מהן היא אפל, שסגרה את חנויותיה הקמעוניות בסין בשלב מוקדם. ההשפעה של סגירת הפעילות חצתה יבשות, חברות כמו אפל ו-HP, שמסתמכות על הייצור הסיני, הזהירו מפני פגיעה צפויה ברווחים ובמלאים. מנתוני מכס מסין שהתפרסמו לפני כמה ימים עולה כי היצוא מהמדינה ירד בינואר ובפברואר ב-17.2% לעומת התקופה המקבילה ב-2019.

 

המשבר השפיע גם על ישראל, במלאים מתרוקנים וחברות שנאלצו להפחית או להשבית פעילות בשל תלותן ביבוא מסין. דני דנן, מנכ"ל חברת המערכות הסולאריות גרינטופס, שעובד 12 שנה מול סין והרוב המוחלט של הסחורה שלו מגיעה משם, טען שמעולם לא נתקל בפגיעה באספקה כמו בחודש האחרון. "ראינו עליות ומורדות לאורך השנים, אבל מעולם לא היה לנו כזה דבר".

ממשלת סין מנסה כעת לשדר רגיעה, ומתגאה במספר היורד של הנדבקים בווירוס במדינה, שהגיע לרמה של כמה עשרות ביום. הנשיא שי הודיע במהלך ביקורו בווהאן על סגירה של בתי החולים הזמניים שהוקמו שם. בניסיון לצמצם ככל הניתן את הפגיעה הכלכלית, הממשלה החלה כבר בסוף פברואר לדחוק בחברות לחזור לפעילות.

קשה לנקוב כרגע במספרים מדויקים בנוגע למפעלים ששבו לייצר, אבל ניתוח שנערך על ידי חברת הייעוץ BCG (בוסטון קונסלטינג גרופ) מציע מבט על הפעילות הנוכחית בסין מכיוונים שיכולים לרמז על כך שהסינים אכן יצאו, אם כי עדיין באופן חלקי, מהשיתוק שבו היו נתונים בחודש וחצי האחרונים. החברה מדדה את עומסי התנועה, את צריכת הפחם ואת הפעילות בשוק הנדל"ן בשבועות האחרונים בהשוואה לנקודת אפס: ראש השנה הסיני, שבה באופן מסורתי הפעילות משתתקת.

 

BCG מצאה כי האנשים והסחורות בסין שבים לנוע: מדד עומסי התנועה בסין הוא כעת 73% מהרמה שלו ב-2019 – עלייה מ-62% בנקודה הנמוכה ביותר במשבר הנוכחי. כלומר, התנועה במדינה עדיין נמוכה באופן משמעותי ביחס לאותה התקופה בשנה שעברה, אבל היא בהחלט מתעוררת. במקביל, צריכת הפחם שבה לעלות, והיא כעת 75% מהרמה של 2019, לאחר שירדה ל-43% – עדות להתנעה מחדש של הייצור במדינה. הפעילות בשוק הנדל"ן במדינה מתרוממת גם היא, נתון שמלמד על כך שהביטחון של הצרכנים לא נשבר.

 

למרות הנתונים המעודדים יחסית, גורמים מסוימים מזהירים מפני אפשרות של הטעיה מצד היצרנים: עסקים מסוימים מפעילים את המיזוג ואת המכונות במפעלים כדי להשתמש במספיק חשמל שיאפשר להם לקבל סובסידיות "התנעה מחדש" מהממשל.

 

הגורמים הסיניים שנמצאים בקשר עם דנן מדברים על רצון לחזור לפעילות מלאה בסין כבר בסוף החודש, אבל גם אם זה יקרה, בישראל ובמדינות אחרות שסוחרות עם סין יעברו עוד כמה חודשים עד להגעת המשלוחים במלואם. "עד סוף מארס הם מקווים לחזור ל-80%-100% ייצור. אבל גם אם זה אכן יתממש, המפעלים יצטרכו להתמודד עם עתודת ההזמנות של ינואר ופברואר שעדיין לא יוצרו וצפויות להיות מטופלות ראשונות. זה אומר שבישראל נחזור לשגרה אולי ביולי־אוגוסט, עם קבלת הסחורות. במפעלים שאני עובד עמם יש שימוש בהרבה מאוד חלקים – סיליקון, אלומיניום, זכוכית, ואני שומע שבכל אחד מהמרכיבים האלו יש גם עיכובים".

למרות האור הירוק הממשלתי לכאורה, מפעלים רבים עדיין לא יכולים לחזור לפעילות מלאה, בעיקר בגלל מחסור בעובדים. יותר מ-50 מיליון עובדים עדיין לא חזרו לעבודה. חלקם נתונים תחת הסגר, ואחרים נמצאים באזורים כפריים, ומנועים מלהגיע לעבודה בגלל השיתוק התחבורתי.

 

עובדים שיכולים להגיע לעבודה נתקלים גם הם בקשיים. "רוב הפועלים לא מגיעים מתוך הערים המרכזיות, אלא מהפרברים", אמר דנן. "כדי לחזור לעבודה, הם צריכים לקבל אישור מהמחוז. הרשויות מאכנות את הטלפונים שלהם, ובודקות את המסלול שעברו בשבועות האחרונים כדי לוודא שלא עברו במקומות נגועים. הדבר הזה לוקח זמן ביורוקרטי רב וגורם לעיכובים. צריך להבין, אפילו חולה אחד יכול להביא להשבתה של המפעל כולו. המנהלים מפחדים. יש כיוון חיובי של שליטה בנגיף, אבל אי אפשר לפתוח שמפניה ולחגוג".

"ערימות של מוצרים שתקועים בנמלים"

 

היזם הישראלי צבי שלגו, יו"ר PTL Group, המספקת שירותי ניהול ותפעול לחברות זרות וישראליות הפועלות בסין ומחזיקה בכמה משרדים גדולים במדינה, הורה ל-360 העובדים שלו לעבוד מהבית כבר ב-27 בינואר. לפני כשבועיים הוא קיבל בקשה מהרשויות לפתוח את המשרדים בשנית. "יש לנו יותר מ-120 לקוחות בינלאומיים שעובדים עם התעשייה בסין, וחזרו לשלוח לשם הזמנות. כחלק מהעבודה שלנו, החברות ביקשו מאתנו לוודא שהמפעלים אכן עובדים", הוא אמר. "נראה שהמפעלים שנמצאים באזורים הפחות בעייתיים – כלומר, ברוב סין – חזרו לעבודה".

 

עם זאת, שלגו מצטרף לתחזית שלפיה יעברו כמה חודשים עד לחזרה סופית לשגרה. "יש עכשיו ערימות של מוצרים שתקועים במכס ובנמלים, ויעברו חודשיים או שלושה עד שהפקק יתחיל להשתחרר", הוא אמר. "התקופה הקרובה תהיה די קשה למי שמתעסק ביבוא ובקניות מסין".

הפגיעה באינסוף חברות דרך שרשרת האספקה שלהן הדגישה את ההסתמכות הכמעט מוחלטת של כלכלות מחוץ לסין בנעשה במדינה. אם תרחיש שכזה יחזור על עצמו – ולטענת שלגו הוא בוודאות יחזור על עצמו – החברות מוכרחות להיות מוכנות יותר. "מי שבונה עסקים ומנהל אותם חייב להכין את עצמו לתרחיש שכזה", הוא אמר. "גם הלקוחות והספקים מצפים שתכין את היכולות שלך בהתאם, כדי שהנזקים יהיו מינימליים: למשל, אם מישהו מוכר או קונה רק בסין, כדאי לו להרחיב את הפעילות גם מחוץ למדינה. זה תרחיש שיחזור על עצמו בוודאות. אם יש משהו טוב שיוצא מהסיפור הנוכחי זה שאנחנו והעולם לומדים איך להתנהג להבא".

 

לפי דנן, כרגע אין אלטרנטיבה לסין מבחינת המחירים בתחום הפעילות שלו. "אבל אין ספק שהשלב הבא הוא הגדלה של המלאים באופן משמעותי", הוא אמר. "אם קודם חשבנו שסחורה לחודש־חודשיים תספיק, עכשיו כבר צריך לדבר על חצי שנה, כדי למנוע את הטלטלה הבאה".

לידיעה

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן