דה מרקר 24/12/09 ראיון מוטי אבני מנכ"ל גרינטופס

"האזרח הפשוט והמגזר הערבי נפגעו ממיצוי המכסה הסולארית"

07:01 | 24.12.2009 מאת אבי בר-אלי

מנכ"ל חברת ההתקנות גרינטופס, מוטי אבני, טוען כי הקירבה לוועדות התכנון היא שהכריעה את זהות אלה שהספיקו להיכלל במכסה

מי שנפגע כתוצאה ממיצוי המכסה הסולארית הוא האזרח הפשוט, שאין לו קשרים בוועדות התכנון" – כך אמר השבוע מנכ"ל חברת ההתקנות גרינטופס, מוטי אבני, לאור הודעת חברת החשמל על מיצוי המכסה שאושרה לה לחיבור התקנות סולאריות במגזר העסקי.

ברקע הדיונים על הרחבת המכסה ממשיכות לסעור הרוחות בענף הצעיר, ולחשוף את מאחורי הקלעים של עולם ההתקנות. שבו הפכה מידת הקירבה אל גורמי התכנון ליתרון שאיפשר השתחלות אל המכסה האוזלת.

לדברי אבני, קבלת היתרי בנייה בזמן קצר התאפשרה רק באזורים בהם היו ועדות התכנון מעורות בתקנות החדשות להתקנות הסולאריות, או באזורים בהם היה ליזמים קשר הדוק עם גורמי התכנון. "המגזר שנפגע הכי קשה הוא מגזר המיעוטים, שהתעורר רק בחודשיים האחרונים", הוא אומר. לדבריו, היקף ההזמנות למערכות פוטו-וולטאיות ביישובים נוצרים, מוסלמים ודרוזים כמעט והכפיל את עצמו בתקופה האחרונה. אבני טוען כי לגרינטופס חוזים חתומים להתקנת מערכות סולאריות על גגות רפתות, מפעלים ומבנים מסחריים במג'דל שמס, טורען, דליית אל כרמל ובמעיליא – כשרק בחצי השנה האחרונה הסתכמו החוזים שחתמה החברה בישובים אלה בכ-10 מיליון שקל.

"וועדות התכנון בחלק מהיישובים אינן מעורות בתקנות החדשות, לקח להן זמן לעכל את ההסדרה בענף. בדליית אל כרמל למשל, אין כלל מערכות סולאריות וזאת משום שאין ועדה", הוא מסייג. "עד היום הקמנו 85 מערכות, ונשארו לנו עוד 100-110 במכסה המאושרת. 60 בקשות נוספות שלא נכללו במכסה נמצאות באזורים שבהם הקשרים שבין המתקינים לוועדות המקומיות הדוקים פחות".

באשר לטענות בשוק לפיהן חברת החשמל קיבלה בקשות להתקנת מערכות סולאריות אף שלא לוו בהיתרי בנייה מאושרים (כנדרש לתנאי הסף) טען אבני כי מדובר בהיתממות: "תיאום ביקור איש טכני של חברת החשמל, יכול להיעשות רק לאחר קבלת מספר הזמנה", הוא אומר. "לכן, החברות נוטות לקדם את הפנייה לוועדה לשם קבלת היתרים במקביל לבקשה לחיבורי רשת מחברת החשמל".

גרינטופס מוחזקת בידי אבני (75%), בכיר לשעבר במארוול, ושאול ששון (25%), ומבצעת התקנות של מוצרי Schott. החברה דיווחה כי היקף פעילותה השנתי מוערך בכ-150 מיליון שקל.

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן