אנרגיות מתחדשות

אנרגיות מתחדשות היו מקור האנרגיה היחיד שהביקוש אליו גדל במהלך 2020 – איך מוודאים שהמגמה החיובית הזה תישמר?

דני דנן, מנכ"ל GreenTops

אנרגיות מתחדשות דו"ח מעניין של סוכנות האנרגיה הבינלאומית, IEA, שהתפרסם באחרונה ב"וול סטריט ג'ורנל", העלה כי אנרגיות מתחדשות היו מקור האנרגיה היחיד שהביקוש אליו גדל במהלך 2020. מתברר כי מגפת הקורונה לא הביאה איתה רק דברים שליליים: בדו"ח צוין כי העלייה בביקוש לאנרגיות מתחדשות היתה כתוצאה מהתפשטות המגפה שחייבה נקיטת צעדים מגבילים, שגרמו לירידה בצריכת שאר הדלקים בשל סגירת מפעלים, קרקוע מטוסים ואיסור תנועה.

עוד עולה מהדו"ח כי התוספת לכושר הייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות בעולם ב-2020 היתה גדולה ב-45% לעומת 2019 – הזינוק הגדול ביותר מאז 1999. על סמך נתונים אלו העלתה הסוכנות את תחזית הצמיחה שלה להפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות ל-2021 ול-2022 ב-25%, עם תוספת של 270 ג'יגה-וואט בכושר הייצור השנה ו-280 בשנה הבאה.

נתונים אלו מתווספים לנתונים שהתפרסמו בתחילת השנה לפיהם 2020 היתה השנה בה באירופה ובארה"ב ייצור אנרגיה באמצעות אנרגיות מתחדשות עקף את ייצור האנרגיה באמצעות דלקים פוסיליים.

מנתוני חברת Embar עלה כי באיחוד האירופי היתה זו השנה הראשונה בה ייצור אנרגיה באמצעות אנרגיות מתחדשות עקף את ייצור האנרגיה באמצעות דלקים פוסיליים – 38% מהאנרגיה שנצרכה במדינות האיחוד יוצרה על ידי אנרגיות מתחדשות, לעומת 37% מהאנרגיה שנצרכה שיוצרה על ידי דלקים פוסיליים. על פי הניתוח, אנרגיה סולארית ואנרגיה המיוצרת באמצעות רוח הן אלו שהובילו את ייצור האנרגיה באמצעים מתחדשים, וסיפקו חמישית מכלל האנרגיה שנצרכה במדינות האיחוד האירופי ב-2020.

אבל הנתונים המעודדים האלו לא מספיקים. הדו"ח של IEA מראה כי דלקי מאובנים עדיין נותרו מקור האנרגיה הדומיננטי בעולם. ב-2019 נפט, גז טבעי ופחם היו 81% מצריכת האנרגיה הגלובלית והנתון הזה צפוי להצטמצם ל-76% עד 2030.

ההכרח לייצר שינוי כלל עולמי באופן שבו אנחנו צורכים אנרגיה הופך אקוטי מיום ליום. בפסגת האקלים האחרונה התחייבו מדינות העולם להמשיך לפעול בנושא. ארה"ב, בראשן, התחייבה להפחית את פליטות גזי החממה שלה ב-50% לפחות את 2030 ולהגיע לאיפוס מלא עד 2050. גם מדינת ישראל הציבה יעדים בתחום זה. ראש ההמשלה, בנימין נתניהו, התחייב בפסגה להפחית את פליטת הפחמן הדו-חמצני ולהשלים את המעבר מדלקים פוסיליים לאנרגיה מתחדשת בישראל עד שנת 2050.

אבל בישראל שטופת השמש ייצור חשמל באמצעות מערכות סולאריות מסחריות ומערכות סולאריות פרטיות עמד ב-2020 על 6% בלבד, וזאת אל מול יעד של 10% שהוצב לשנה זו.

כדי לעמוד ביעד זה, וביעדים הנוספים עליהם הצהירה מדינת ישראל הן בפסגת האקלים והן בהזדמנויות נוספות – יש לנקוט צעדים מיידים. אסור לנו לעצור את המומנטום החיובי. אין ספק כי נדרשות השקעות מאסיביות בתשתיות בתחום האנרגיה מתחדשת כדי לעמוד ביעדים השאפתניים האלו, הסרת החסמים בתחום ויצירת תכנית עבודה אסטרטגית אמיתית לטווח הארוך.

 

 

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן