יוצאים‌ ‌לדרך‌ ‌חדשה?‌ ‌
התכנית המפורטת של המשרד להגנת הסביבה, שפורסמה לקראת ועידת האקלים בגלזגו, כוללת צעדים לחיזוק תחום האנרגיה הסולארית

דני דנן, מנכ"ל GreenTops

ההתחממות הגלובלית בכותרות, וטוב שכך. כבר  מספר חודשים ניכר כי נושא זה אינו יורד מסדר היום. כלי התקשורת השונים מקפידים לדווח בקפדנות על דו"חות מרתיעים, תחזיות שחורות המתפרסמות חדשות לבקרים, ודואגים לקשר באופן ישיר בין תופעות אקלימיות שונות לנזקים מעשה ידי אדם.

וזה מחלחל. הנה, רק לפני מספר ימים נערכה צעדת האקלים בתל אביב בה השתתפו כ-10,000 אנשים – הרבה מעל התחזיות. ההבנה של הציבור הולכת וגדלה כי נדרשת התייחסות מידית וכוללת לנקודה הבוערת הזו.


אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אפס פליטות גזי חממה עד 2050

במסגרת זו, ועידת האקלים בגלזגו, המתקיימת בימים אלו ממש, מושכת תשומת לב רבה מתוך התחושה כי מדובר ב"להיות או לחדול". מנהיגי כל העולם, כמעט, יצאו בהצהרות מבטיחות לקראת הוועידה. ביניהם גם ראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט, שהתחייב כי ישראל תגיע ליעד של אפס פליטת גזי חממה עד 2050. במסגרת התחייבויות אלו הודיעה ממשלת ישראל באחרונה כי היא מקצה 725 מיליון שקל לטובת התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה.

חלק משמעותי בכל תכנית שכזו חייב לכלול התייחסות לתחום האנרגיות המתחדשות, בדגש על אנרגיה סולארית – הניזונה מהשמש – אותה יש בישראל בכמויות בלתי מובטלות. זאת מתוך ההבנה כי מערכות סולאריות מהוות פתרון זול יותר וירוק הרבה יותר ליצירת חשמל.

קידום ייצור סולארי על מבנים חדשים

נראה כי הממשלה הנוכחית עושה צעדים משמעותיים על מנת להסיר את החסמים בתחום זה, ולהגביר את השימוש בפתרונות בתחום האנרגיה הסולארית. כך, פרסמה באחרונה השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, תכנית חדשה הכוללת התייחסות מקיפה להסרת החסמים בתחום האנרגיות המתחדשות.

במסגרת התכנית, הנקראת "תכנית יישום להתמודדות עם משבר האקלים", סומנו מספר יעדים עיקריים ביניהם הפסקת ייצור חשמל בפחת בשגרה עד 2026, מעבר ל-30% מייצור החשמל על ידי אנרגיות מתחדשות עד 2026 באנרגיות  מתחדשות, לעומת 2030 בתכנית קודמת. עוד כוללת התכנית יעד של הפחתת פליטת גזי חממה בתעשייה בשיעור של 30% ביחס למה שהיה ב-2015 ומעבר למקורות אנרגיה ירוקים.

כדי לעמוד ביעדים אלו, נאמר בתכנית, יש לפעול לשדרוג רשת החשמל, חיוב ייצור סולארי על גבי מבני חינוך וקידום ייצור סולארי על מבנים חדשים, יצירת מפת דרכים לקידום אנרגיות  מתחדשות וכלים למימושה, קידום אגירת אנרגיה, פרסום אסדרות, תקנות ועוד. כמו כן, נקבע בתכנית כי ישראל תקדם שיתופי פעולה בינלאומיים בתחום על ידי רכישת חשמל ירוק ממדינות אחרות, וקידום חדשנות בתחום האנרגיות המתחדשות, בין השאר כל ידי פרסום קולות קוראים לתמיכה בחדשנות טכנולוגית בתחומי האנרגיה, כולל אנרגיות מתחדשות, והשקעה כוללת בהגברת המודעות לתחום בבתי הספר ובאקדמיה.

במסגרת זו, כחלק מהתקציב הכולל עליו הכריזה הממשלה, יוקצו 4 מיליון שקלים עבור מיפוי פוטנציאל הייצור של אנרגיה סולארית בשטחים מבונים (גגות, חניונים, מגרשי ספורט וכד') ברמה הארצית והנגשת המידע הזה לציבור באמצעים מקוונים.

ההבנה כי לאנרגיה הסולארית יש את היכולת לקדם יעדים חשובים במאבק הכולל בהתחממות הגלובלית היא חשובה מאין כמוה. ניתן רק לקוות כי ההבנה הזו, לצד היעדים החשובים שנקבעו בתכניות האחרונות ויישום הצעדים המוזכרים בהן – אכן יקרו בפועל, וכי היישום שלהם לא יתעכב יתר על המידה.

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן