שנה חדשה – סדרי עדיפויות חדשים

השרה להגנת הסביבה מבקשת לחזק את ההבנה כי אנרגיה המופקת מגז אינה אנרגיה ירוקה. נותר לקוות כי זו תחילתו של עידן בו מקבלי ההחלטות יקדמו אפיקים נוספים ליצירת אנרגיה נקייה יותר אז מה כדאי אנרגיה סולארית או אנרגיה גז

דני דנן, מנכ"ל GreenTops

 

תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, הורתה לאחרונה לעובדים במשרדה להחליף בכל המסמכים הרשמיים היוצאים תחת ידיהם את המונח "גז טבעי" במונח "גז מחצבים". בנוסף, פנתה השרה לאקדמיה ללשון בבקשה כי אף היא תאמץ את השינוי. בפנייתה כתבה השרה: "המונח 'גז טבעי' תורם לבלבול ולחוסר בהירות בציבור בנוגע לטיבם של מקורות אנרגיה מבוססי דלקים מאובנים, לרבות תערובות הגזים המופקות מבארות גז בישראל ובעולם. הציבור מבין שפחם ונפט הם דלקים מחצביים שהפקתם ושרפתם מייצרות זיהום – הן של מזהמי אוויר מקומיים והן של גזי חממה. לעומת זאת, המונח 'גז טבעי' יוצר מצג שווא כאילו הפקה ושרפה של גז אינן מזהמות, משל היה אנרגיה נקייה".

לכאורה, מדובר במהלך לא משמעותי, אבל אני מעדיף להסתכל על חצי הכוס המלאה – שינוי מתחיל בשפה, בבחירת המילים. 

ייצור אנרגיה המתבסס על שרפת דלקים מאובנים, שגז טבעי הוא אחד מהם, הוא אחד הגורמים המרכזיים לפליטת מזהמי אוויר, שהשפעתם השלילית על בריאותנו ועל הסביבה כולה ידועים היטב. אבל למרות כל הנאמר – להפקה של אנרגיה מגז יש גם יתרונות, שחשוב לזכור אותם, רק לא להתבלבל ולהתייחס לאנרגיה המופקת מגז כאנרגיה ירוקה.

נדמה כי קובעי המדיניות בישראל, במשך זמן רב כן התבלבלו, והעדיפו לקדם את ייצור האנרגיה מגז על פני ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, וזאת בניגוד לדעת מומחים רבים. הנה – רק לפני מספר חודשים הודיעה הממשלה הקודמת על כוונתה להגדיל את יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות מ-17% ל-30% עד שנת 2030. במסגרת ההחלטה החשובה הזו נקבע כי כ-70% מהאנרגיה הנדרשת לייצור חשמל תגיע מתחנות מבוססות גז טבעי, ורק 30% מהשמש. 

לייצור אנרגיה מהשמש יש יתרונות רבים – זה תהליך פחות מזהם באופן משמעותי, והוא גם זול יותר מתהליך הפקת אנרגיה מגז. אז למה התחום הזה בישראל תקוע? 

יש לכך מגוון סיבות, חלקן נעוצות בעובדה שהמשק הישראלי רווי חסמים, ובעובדה כי בישראל אין תכנית עבודה מגובשת בתחום זה לטווח הארוך.ליצור אנרגיה סולארית 

במסגרת עבודה שפרסם לפני כשנה מרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא אנרגיה מתחדשת, נאמר כי מגבלות הקשורות ברשת ההולכה ורשת החלוקה הן אחד החסמים המרכזיים העומדים כיום בפני כניסה מסיבית יותר של אנרגיות מתחדשות, בפני הקמת מתקני ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת ובפני ניצול כל החשמל המיוצר במתקנים הקיימים. בעבודה נטען כי הרשת לא פותחה במשך שנים רבות, ולא הוקדשו מספיק משאבים ומאמצים לפיתוחה, וזאת כתוצאה מהיעדר מדיניות ארוכת טווח.

עוד נטען כי גם התחום הרגולטורי סובל מכשלים, וכי בהיעדר תכנון רגולטורי ארוך טווח נפגעת יכולתו של התחום לתפקד, ויעילות השוק נפגעת.

ייצור אנרגיה מגז לא צפוי להיעלם, וכאמור – גם לייצור זה יש יתרונות רבים. חשוב כי מקבלי ההחלטות במדינת ישראל ולא ישכחו את מקורות אנרגיה סולארית הנוספים הקיימים, ויפעלו על מנת לעזור להם להגיע למימוש מלוא הפוטנציאל הגלום בהם. 

אנרגיה סולארית או אנרגיה גז

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן