גם במשרד להגנת הסביבה מבינים: אנרגיה מתחדשת עדיפה

אנרגיה מתחדשת דו"ח חדש של המשרד קורא להפסיק ייצור החשמל בגז, ומעבר לייצר חשמל בתחנות כוח סולאריות גדולות שכוללות יכולת אגירה באמצעות סוללות

מאת דני דנן, מנכ"ל Greentops

 

המשרד להגנת הסביבה יצא באחרונה (25.6.2020) בדו"ח דרמטי בו הוא קורא להפסיק את ייצור החשמל בגז.

הדו"ח של המשרד, עליו חתומים אנשי מקצוע בכירים, ממליץ להפסיק להקים תחנות כוח קונבנציונליות, שמבוססות על גז טבעי, ולעבור לייצור חשמל בתחנות כוח סולאריות גדולות שכוללות יכולת אגירה באמצעות סוללות.

בהודעת המשרד נאמר כי אין היגיון בהשקעת עשרות מיליארדי שקלים בהקמת תחנות כוח גזיות לא יעילות ומזהמות. מהדו"ח עולה כי מתקני האגירה עדיפים בכל מדד – טכני-תפעולי, סביבתי-בריאותי וכלכלי – על התחנות הגזיות. עוד נאמר בדו"ח כי עצירת התכניות הקיימות להקמת התחנות המזהמות והחלפתן במתקני אגירת אנרגיה מתחדשת תחסוך למשק כ-9 מיליארד שקל – תוך שיפור באמינות אספקת החשמל ויציבות הרשת, ותמנע זיהום אוויר וגזי חממה אשר תחנות כוח גזיות פולטות. 

בכירי המשרד מזכירים כי המעבר העולמי לייצור חשמל מבוסס אנרגיות מתחדשות נמצא בליבה של אסטרטגיה עולמית להתמודדות עם משבר האקלים, וכי על אף המגמה העולמית הזו, בישראל ממשיכים לקדם תכניות שונות להקמת תחנות כוח גזיות מזהמות בשנים הקרובות בעלות של עשרות מיליארדי שקלים. תכניות אלו, אם יתממשו, יקבעו את התלות של ישראל בגז באמצעות טכנולוגיות לא יעילות ומזהמות לעשרות שנים תוך סיכון היכולת של ישראל לעבור למשק דל זיהום ויעיל, וסיכון בריאות הציבור.

כגורם מוביל בתחום האנרגיה המתחדשת, אנחנו ב-Greentops מסכימים עם הצהרת המשרד לפיה אין היגיון בהמשך השקעת משאבים בכיוונים שאינם יעילים והמזהמים את הסביבה. ישראל, כמדינות רבות ברחבי העולם, הצהירה כמה פעמים על מחויבותה למלחמה בהתחממות הגלובלית. כמדינה שטופת שמש יש לנו בישראל את היכולת לייצר כמעט את כל צריכת החשמל הארצית באמצעות מערכות סולאריות: לפי מחקר שפירסמו פרופ' דוד פיימן וד"ר סולומון אספאו מאוניברסיטת בן גוריון, בישראל ניתן יהיה להפיק 90% מצריכת החשמל מאנרגיה פוטו־וולטאית ו–10% מגז טבעי — לאחר שתפותח יכולת אגירת חשמל משמעותית. בנוסף, כי להגיע להיקף ייצור זה, יש צורך בהסרת חסמים ביורוקרטיים שונים.

הדו"ח מסתיים בהמלצה ליישום רגולציה ייעודית לפיתוח מואץ של שוק היזמות הפרטית בתחום אגירת האנרגיה. עוד נאמר כי על ישראל לאמץ את המגמה העולמית המואצת לשילוב אגירת אנרגיה כנדבך מרכזי באסטרטגית האקלים של ישראל בדרך למעבר למשק דל פחמן ומשגשג אשר מבוסס על אנרגיות מתחדשות.

דו"ח זה מתפרסם זמן קצר אחרי הצהרתו של שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, כי המשרד בראשו הוא עומד הגדיל את יעדי ישראל בתחום האנרגיה המתחדשת לשנת 2030 – מעבר לייצור של כמעט שליש מהחשמל בארץ באמצעות אנרגיה מתחדשת, בעיקר השמש.

על אף יעדים חדשים אלו, הדו"ח החדש של המשרד להגנת הסביבה "הקפיץ כמה פיוזים" במשרד האנרגיה, שבו הרגישו, כנראה, כי נכנסים לתחום פעילותם. יש לקוות כי שני המשרדים יצליחו לשלב כוחות במהרה, ולקדם את משק האנרגיה בישראל לקראת היעדים שהוצבו ל-2030 באופן שיטיב עם המשק הישראלי והסביבה כולה.

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן