מעדיפים לצרוך רק אנרגיה ירוקה? ייתכן שהיום הזה קרוב מתמיד

חלק מהעקרונות המנחים שצפויה רשות החשמל לפרסם בקרוב מייצרים אופטימיות, אחרים חוזרים על אותן מילים מכובסות

דני דנן, מנכ"ל GreenTops

אנרגיה ירוקה דמיינו לכם מצב שבו אתם, כצרכנים, יכולים לבחור מאיזה מקורות אנרגיה ייצרו את החשמל שלכם. כשם שאתם יכולים לבחור אם לרכוש אוכל שיוצר על ידי מגדלים אורגניים, או בגדים שיוצרו רק בישראל, כך תוכלו להעדיף לצרוך חשמל שמופק מאנרגיות מתחדשות. נשמע טוב מדי מכדי להיות אמיתי? לא בהכרח.

באחרונה פורסם כי רשות החשמל צפויה להוציא רשימת עקרונות מנחים שיסייעו בהתייעלות שוק האנרגיה בישראל. בין העקרונות המנחים המוזכרים, נאמר כי יתאפשר לספקים להציע ללקוחות חשמל שיוצר באנרגיות מתחדשות בלבד. זאת כחלק מפתיחת שוק החשמל לתחרות, והכנסתן של ספקיות שיימכרו לצרכנים הביתיים חשמל ויתחרו בחברת החשמל.

מדובר בצעד מבורך. מדינת ישראל מבינה כי עליה לעשות כל שביכולתה על מנת לעודד מעבר לאנרגיות מתחדשות, בדגש על אנרגיה סולארית ממנה היא משופעת. כחלק ממגמה זו, המדינה התאימה בחודשים האחרונים את יעדיה בתחום זה, ונראה, לפחות על הנייר, כי נעשים רבים ומבורכים.

היכולת לבחור את מקור האנרגיה על ידי צרכני הקצה קיימת במדינות שונות בעולם. במדינות בהן שוק האנרגיה פתוח לתחרות וישנן כמה ספקיות חשמל יכולים הצרכנים לבחור בין הספקים השונים ולהתנייד בניהם, בהתאם לתכניות שהם מציעים ולתעריפים השונים. בחלק ממדינות אלו ישנם ספקיות חשמל המציעות ללקוחות הקצה חשמל המיוצר ממקורות אנרגיה מתחדשים בלבד, או כחלק מרכזי מהאנרגיה הנצרכת על ידם.

במצב הזה מרוויחים כולם: קודם כל צרכני הקצה. הבחירה בספקית חשמל המספקת אנרגיה ממקורות מתחדשים מאפשרת לצרכנים לתרום למאבק בהתחממות הגלובלית. בנוסף, ספקיות החשמל נהנות מביקוש זה, כי הוא מאפשר להשתמש באנרגיה שתהליך הייצור שלה זול יותר, בעיקר כאשר מדובר בחשמל המיוצר על ידי אנרגיה סולארית, כאשר לעיתים ההבדל הזה גם מתגלגל הלאה לצרכני הקצה. בנוסף, התחום כולו מרוויח ממהלך כזה – תחרות בין יצרניות האנרגיה המתחדשות מטיבה עם הענף, גורמת לעלייה בביקוש בעובדים, והאצה של תהליכים חדשניים.

לצד הצעד המבורך הזה, צפויה רשות החשמל להצהיר עוד כי בכוונתה לאפשר הקמה של מתקני ייצור ואגירה ללא מכסות. לצערי, אמירה זו היא רצף של מילים יפות ומכובסות היטב.

עוד טרם הקמה של מתקני ייצור ואגירה, שחשיבותם אינה מוטל בספק, יש לפעול לטובת הסרת חסמים רבים אחרים. בעיות הרשת כיום אינן מאפשרות חיבורים, ולכן ישנם מאות מערכות ליצירת אנרגיה סולארית שכלל אינן מחוברות, וזאת בשל טענת חברת החשמל כי הרשת אינה יכולה לקלוט את החשמל המיוצר על ידן.

כדי לפעול להתייעלות מלאה של תחום האנרגיות המתחדשות בישראל, יש לאפשר לשחקנים הפועלים בו להמשיך לעשות את מה שהם עושים, ועושים טוב, מבלי להערים חסמים. עידוד צריכת חשמל ממקורות ירוקים הוא צעד אחד קדימה – וצעד חיובי מאוד – רק בואו נלך קדימה גם בתחומים חשובים אחרים.

אנרגיה ירוקה

פאנל סולארי , פאנלים סולאריים

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילכם, כתבו אלינו עכשיו!

לפרטים ומידע נוסף חייגו אלינו עכשיו: 077-4460280 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן